összefogás

2020.03.26. 14:00

Szájmaszkokat gyűjt a borásztársadalom

A borászok, kertészek, asztalosok, autószerelők összefogásával gyűlnek az egészségügyben nélkülözhetetlen szájmaszkok. A gyűjtésre a felhívást a Pannon Bormíves Céh tagjai indították el.

Mauthner Ilona

Forrás: Shutterstock

A Borászok Borászai és a Pannon Bormíves Céh összefogást kér a magyar szőlész-borász közösségtől a koronavírus miatt kialakult válságos helyzet leküzdéséhez. Kérik, hogy a bontatlan növényvédelmi maszkokat adják át az egészségügyi dolgozóknak.

Heimann Zoltán szekszárdi borász, a Pannon Bormíves Céh egyik alapítója kérdésünkre elmondta, országosan hatvanezer körül van csak a szőlőtermeléssel foglalkozó gazdálkodók száma, ha mindnyájan felajánlanak a meglévő készletükből pár darab szájmaszkot, amit amúgy a permetezések idején használnak majd májustól, akkor az nagy segítséget jelenthet az egészségügyben dolgozók számára. Heimann Zoltán azt is hozzátette, az ötletet más szakmák gyakorlói is követik, így a kertészek, a gyümölcstermelők, asztalosok, autószerelők, és a szobafestők közül is többen jelezték, hogy felajánlják a maszkokat.

- Sok visszajelzést kaptunk, hogy megindult a gyűjtés és az adományozás. Egyszerű és gyors gesztust kívántunk tenni, amivel jelezzük a gyógyítók felé a hálánkat, együttérzésünket – mondta Heimann Zoltán szekszárdi borász.

Íme a borászok nyílt levele:

A Borászok Borászai és a Pannon Bormíves Céh összefogást kér a magyar szőlész-borász közösségtől a válságos helyzet leküzdésének segítésére! Néhány hete még elképzelni sem tudtuk volna, hogy ilyen körülmények köszöntenek ránk. Olyan időket élünk, amikor a szakértő gyógyítás és az önfegyelem mellett a legfontosabb a humánus hozzáállás, hogy minden egyén és közösség megtalálja annak lehetőségét, mellyel segíteni tud, legyen az bármilyen csekély is.

Kiemelten fontos a segítség a frontvonalban, az áldozatos munkát végző egészségügyi dolgozók körében. Az ő védelmük létfontosságú, és ebben az egészségügyi helyzetben rendkívüli módon megnövekszik a védelmi eszközök szerepe, így például lényegesen nagyobb mennyiségű légzésvédő maszkra van szükségük, amelyek elsődleges eszközei a hatékony vírusos fertőződés megakadályozásának. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a szőlészek-borászok a növényvédelmi munkájuk során sokan ilyen vagy hasonló munkavédelmi eszközöket is használnak.

Hatvanezer magyar szőlész-borász van, és százezres nagyságrendben dolgoznak a mezőgazdaságban, akiket most arra buzdítunk és kérünk, hogy a náluk lévő maszkokat juttassák el a környezetükben dolgozó orvosoknak, kórházaknak, egészségügyben dolgozó embereknek, mert nekik ez most nélkülözhetetlen. Fontos, hogy a maszk lehetőség szerint filtering face piece 3-as (FFP3) besorolású és az egységcsomag eredeti bontatlan csomagolású legyen, de minden maszkra szükség van, amíg nem érkezik meg a külföldről várt nagyobb szállítmány. A májusban kezdődő növényvédelmi munkákig lesz lehetőség pótolni a készleteket, a segítségre viszont most van szükség.

A mezőgazdaságban nincs leállás

A mezőgazdaságban a járvány idején sincs leállás, hiszen az idénymunkákat nem lehet hónapokkal később elvégezni. Nem lehet a szőlőt júniusban metszeni, a gyümölcsfákat metszetlenül hagyni, vetőmagokat hónapokkal később elvetni. Ha így lenne, veszélybe kerülne a betakarítás és azzal az ország élelmiszerellátása. Szerencsére a szabadban végzett munka kevésbé veszélyes. A mezőgazdasági munkák még a legveszélyeztetettebb országokban is rendben zajlanak.

Borítóképünk illusztráció!

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában