2024.11.24. 10:55
A balkezesek tényleg okosabbak? Egy új kutatás közelebb vihet a válaszhoz
Egy tanulmánynak hála nem kell többet vitatkozni az örök kérdésen. A balkezesek és a jobbkezesek intelligenciájáról is lehull a lepel.
Forrás: Shutterstock
Fotó: Oksana Kuzmina
A balkezesek vagy a jobbkezesek az okosabbak? Ez a kérdés régóta foglalkoztatja az embereket. Bár a kétbalkezes kifejezést nem a legügyesebbekre használja a köznyelv, a tudomány és a művészet legnagyobbjai között is számos balkezes ember volt és valószínűleg van ma is.
Leonardo da Vincire például valószínűleg kevesen mondanák, hogy ügyetlen és nem tud bánni a kezével, és Mozart művészetére sem panaszkodhatnak sokan.
De említhetjük Albert Einsteint is, sőt, Isaac Newton, Goethe és Pablo Picasso is balkezesek voltak.
A domináns kéz preferenciája és a szellemi teljesítmény közötti lehetséges összefüggésről már rengeteg tanulmány készült.
A balkezesek egy feltevés szerint azért kreatívabbak, mert a jobbkezeseknél a bal agyfélteke dominánsabb, a balkezeseknél pedig a jobb, amelyik a kreativitásért és a képzelőerőért felel.
Nekik a memóriájuk is jobb, ezért gyorsabban tanulnak – erre jutott most az Athéni Egyetem átfogó kutatása.
Mi az igazság? Bal vagy jobb?
A legújabb kutatás, bár megerősíti, hogy a balkezesek kreatívabbak lehetnek és könnyebben is jegyeznek meg dolgokat, arra sajnos valószínűleg még senki sem tud 100%-os biztonsággal válaszolni, hogy a világon az összes balkezes ember intelligensebb-e a jobbkezeseknél.
Sokszor előfordul ugyanis, hogy a kutatások ellentmondanak egymásnak. Ez persze nem baj, a tudomány folyamatosan fejlődik, és olyan alapvető feltevések is megdőlhetnek, amelyeket eddig megkérdőjelezhetetlennek véltünk – írja a life.hu cikke, amely annak is utána jár, a jobbkezesek minek köszönhetik a sikereiket.
Borítókép: illusztráció