Világsztárok

2021.10.14. 06:37

Zenés dokumentumfilm készült az A-ha együttesről

Zenés dokumentumfilm készült a világhírű norvég poptrióról, az A-háról. A nyolcvanas évek közepén a Take On Me című dallal berobbant formáció pályafutását bemutató alkotás csütörtöktől látható a hazai mozikban.

Pal Waaktaar-Savoy, Morten Harket és Magne Furuholmen, a norvég A-ha popzenekar tagjai (b-j) a berlini norvég nagykövetségen tartott sajtótájékoztatójukon 2015. március 25-én. Az együttes bejelentette, hogy négy évvel a feloszlása után újra összeáll egy európai és egy dél-amerikai turné alkalmából és az év folyamán egy új lemezt is megjelentetnek.

Forrás: MTI / EPA

Fotó: Jörg Carstensen

Minden idők legsikeresebb norvég zenei exportcikkének albumai az elmúlt három és fél évtizedben 55 millió példányban keltek el világszerte.

A siker, amely hirtelen jött, valóban elképesztő volt; Thomas Robsahm rendező filmjének egyik pozitívuma, hogy bemutatja az árnyoldalt is, a világhírnévvel megbirkózás nehézségeit, a tagok közötti feszültségeket.

Az A-hát 1982-ben alapította a gitáros Pal Waaktar-Savoy, a billentyűs Magne Furuholmen és az énekes Morten Harket.

A húszas éveik elején járó norvég zenészek Londonba költöztek, hogy befussanak, de aztán több éven át visszautasítással, nem ritkán nélkülözéssel kellett szembenézniük. Amikor a Take On Me beütött, még mindig egy olcsó hotelben húzták meg magukat, de lemezkiadójuk, a Warner megkockáztatott egy nagyobb summát a Take On Me Steve Barron-féle ceruzaanimációs videóklipjére – és jól döntött: a dal Amerikában a listák élére kúszott.

A bemutatkozó album, az 1985-ben megjelent Hunting High and Low (rajta a szintén slágerré vált The Sun Always Shines on T.V., a Train of Thought vagy a címadó Hunting High and Low) 11 millió példányban fogyott.

A filmben látható interjúk és a kulisszák mögötti jelenetek segítségével kirajzolódó történet megmutatja, hogy bár az A-ha a mai napig népszerű világszerte és példakép számos előadó (köztük a Coldplay és Kanye West) számára, az eltelt évtizedekben is folyamatosan keresi saját hangját, és nem enged elveiből. A 12 éves korától együtt zenélő Waaktar és Furuholmen különböző módon közelít a dalszerzési kredit kérdéséhez, Morten Harket, a frontember pedig időnként a saját (egyébként kivételes) hangjával sincs kibékülve. De – ahogy a filmben is elhangzik – a zene összeköti őket, ha a barátság már kevésbé is.

Az A-ha ma is aktív és turnézik (Magyarországon 2010-ben, akkor búcsúturnéjuknak gondolt koncertsorozatuk keretében jártak), tizenegyedik albumuk (az évek során további sláger volt például a Cry Wolf, a Manhattan Skyline, a Stay on These Roads vagy a Touchy) a hírek szerint jövőre talán megjelenik.

A zenekar népszerűsége csúcsán, 1987-ben egy James Bond-film címzenéjét is elkészítette (Halálos rémületben).

Az A-ha: A film a Cinefest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában debütált Magyarországon, és október 14-től érkezik országszerte a mozikba a Pannonia Entertainment forgalmazásában.

Borítóképünkön Pal Waaktaar-Savoy, Morten Harket és Magne Furuholmen, a norvég A-ha popzenekar tagjai (b-j).

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!