2004.10.19. 13:32
Az adómódosítás igazszágosságot hoz az MSZP szerint
A jövő évi adózási változások a nagyobb jólét és a társadalmi igazságosság irányába tett lépéseket erősítik - közölte Kékesi Tibor, az MSZP-frakció költségvetési munkacsoportjának tagja a mai sajtótájékoztatón.
[caption id="" align="alignleft" width="110"] Kékesi Tibor
[/caption]A szocialista párt elkötelezett olyan törvények megalkotásában, amelyek az emberek számára kézzelfoghatóvá teszik ezeket a törekvéseket - mondta a kormánypárti politikus.
Kifejtette: az igazságosabb közteherviselés érdekében jövőre csökkennek az adók, és ez elsősorban az átlagos vagy az alatti keresetűeket érinti; a minimálbér várható növekedése és az adójóváírás határértékének 57 ezer forintra emelése a legalacsonyabb bérek esetében is biztosítja a reáljövedelem növekedését. Visszautasította azt az ellenzéki felvetést, hogy éppen a legszegényebbeket nem érinti majd az adótörvények ilyen irányú változása.
A szocialisták álláspontja szerint, ahogy az elmúlt két évben úgy jövőre sem fog magasabb adósávba kerülni az összevonás alá tartozó jövedelmek átlaga.
Hangsúlyozta: nem engedhető meg az sem, hogy a családi adókedvezmény csak megfelelően magas jövedelem után legyen igénybe vehető, ezért már készül egy olyan megoldási javaslat, amely rövid idő alatt megszünteti ezt a "torz elosztást". Hozzátette: azért, hogy az "állam segítő keze" elérjen a gyermekekhez, a kormány jelentősen megemelte a családi pótlékot.
Kékesi Tibor szólt arról, hogy az otthonteremtési támogatás igazságosabb rendszerének érdekében az állami hiteltámogatás a "családok fészekrakását" karolja fel. A 30 éven aluli fiatal házasok minimális önerővel történő lakáshoz jutásához állami garanciarendszer kerül bevezetésre, valamint a "fél szocpol-támogatás" elindításával már a használt lakások vásárlásához is hozzájárul az állam - mondta.
Jauernik István, az MSZP önkormányzati munkacsoportjának vezetője arról beszélt, hogy az önkormányzatok fő bevételét jelentő helyi adóknál nem következik be átfogó változás, így az ellenzék állításával szemben nincs olyan pontja a törvényjavaslatnak, amely 50 százalékkal emelné a helyi iparűzési adót.
A foglalkoztatásbővítéshez kapcsolódóan a cégek iparűzési adómentességet vehetnek igénybe, azaz minden egyes plusz munkahely megteremtésével egymillió forinttal csökkenthetik adóalapjukat, amely mintegy 25 ezer forintnál kevesebb adóbefizetést jelent számukra.
Elmondta: a foglalkoztatás ösztönzése érdekében azok a munkáltatók, akik pályakezdő fiatalokat, gyes vagy gyed utáni munkavállalókat, vagy 50 év feletti tartósan munkanélküli személyeket alkalmaznak a Munkaerőpiaci Alapból 9 hónapon keresztül visszaigényelhetik a foglalkoztatottak után fizetett járulékok 50 százalékát.
Közölte azt is, hogy 2005 novemberétől az egészségügyi járulék havi összege a jelenlegi 3.400 forintról 1.200 forintra csökken. Szavai szerint így tudják biztosítani azt, hogy később ez a járulékforma teljesen megszűnjön.