Ország-világ

2005.01.04. 06:15

Gyógyítható a hátfájás

Sok fejlett országban a hátfájás az első számú népbetegség. A mozgásszegény életmód, a stressz és a túlterheltség is hozzájárulhat kialakulásához. Némi odafigyeléssel pedig elkerülhető lenne a kínzó fájdalom.

Farkas C.–Németh Zs.

A kutatók szerint a lelki eredetű hátfájás leggyakoribb oka
a stressz, félelem, aggodalom, kisebbségérzet vagy a munkahelyi elégedetlenség. Ha a gondok súlyosbodnak, tanácsos pszichológus segítségét kérni. Lelki eredetű fájdalom esetén sokat segíthetnek a lazító, stresszoldó technikák és mozgásformák, például a jóga. Fontos a testi kikapcsolódás is, a rendszeres séta, kocogás, úszás.
A gerincoszlopot védő izomzatunk olyan, akár egy női fűző. Minél gyengébbek hátunk izmai, annál inkább fenyeget a rendszeres hátfájás. Ennek ellenére kevesen fordítanak gondot hátizmaik erősítésére. A vízben végzett torna és a hátúszás nagyon jó módszerek az izomzat fejlesztésére, ezek ugyanis az ízületek megterhelése nélkül érik el a kívánt hatást.
Az egyhelyben végzett irodai munka vagy a hosszú órákon át tartó tévézés nagyon megterhelő a porckorongok számára. Az ülőmunkát végző emberek szinte mindegyike szenved időnként hát- vagy derékfájástól. Fontos, hogy ha nincs ideje rendszeresen sportolni, akkor is ragadjon meg minden alkalmat mozgásra. Lift használata helyett inkább lépcsőzzön, és sétáljon, amikor csak teheti.
Nincs két egyforma hátfájás. A sikeres kezelés legfontosabb feltétele tehát a fájdalom okának pontos feltárása. Komputertomográffal ma már a hátgerinc legkisebb elváltozását is ki tudják mutatni. Ezek a többrétegű felvételek nagy segítséget jelentenek a  szakorvosnak, ugyanis sokkal pontosabbak, mint egy hagyományos röntgenlelet.
Az utóbbi években a műtéti eljárások szintén sokat fejlődtek. A porckorong-műtéteket például kíméletesen, a lehető legkisebb sebet ejtve végzik. Az ilyen beavatkozás előnye, hogy nem károsítja a szomszédos, egészséges szöveteket, és a beteg vérvesztesége a lehető legkevesebb.
Viszonylag új eljárásnak számít az a műtét, melynek során egy titánból készült csapot rögzítenek a gerinc tövisnyúlványai közé, hogy az idegszálakat mentesítsék a káros nyomástól.
Természetesen az a legjobb, ha nem hagyjuk odáig romlani állapotunkat, hogy műtétre kerüljön sor. Próbáljuk inkább megelőzni a bajt.

Nyolc tanács az egészséges hátért

1. Viseljen megfelelő cipőt. Otthon inkább mezítláb járjon. 2. Kerülje a sok állást. Így elkerülheti a láb és a medence izomzatának túlterhelését. 3. Ne üljön órákig mozdulatlanul. Gyakran álljon fel, és nyújtóztassa ki tagjait. 4. Reggelente ne ugorjon ki hirtelen az ágyból. Lassan, fokozatosan járassa be ízületeit. 5. Kerülje az olyan sportot, amely testét egyoldalúan terheli. Válassza inkább az úszást, futást, sétát. 6. Cipekedéskor ossza el a súlyt egyenlően a két kezében. 7. A víz jót tesz. Naponta igyon meg legalább 2 liternyi folyadékot. 8. Ügyeljen a testsúlyára. Az elhízott emberek hátgerince komoly terhelésnek van kitéve.

Természetes ősi orvoslási módok

- Gyógymasszázs: enyhe nyomást gyakorolnak a gerincoszlopra, illetve az egyes csigolyákra. Segítségével helyreáll az ízületek és az idegrendszer normális működése, kiegyenesedik a testtartás. - Akupunktúra: a keleti gyógymódnak köszönhetően a krónikus hátfájások csaknem 90 százaléka megszüntethető.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában