2005.04.02. 07:39
Veszélyben a Föld teljes élővilága
Elkészült a természeti erőforrások állapotáról szóló első világméretű felmérés. Az eredmény mélységesen aggasztó.
Több mint 24 millió dollárba került, négy évig tartott, 95 országból mintegy 1300 tudós dolgo-zott rajta. A természeti erőforrások első átfogó leltárának elkészítését az ENSZ kezdeményezte. A kutatók egybehangzó álláspontja: a világ erőforrásainak hatvan százaléka lemerült.
A felmérés a világon az eddig elvégzett legnagyobb környezeti tanulmánynak számít, és az ENSZ és a Világbank anyagi támogatásával készült. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy az emberi életet fenntartó erőforrások, így a friss víz, az élelem, a fák, a tiszta levegő és a stabil éghajlat egyaránt veszélyben van. A jelentés készítői huszonnégy ökológiai rendszer nyújtotta szolgáltatást tanulmányoztak, amelyekből csupán kilencnél tapasztaltak gyarapodást. A tudósok azonban óva intenek mindenfajta optimizmustól: az egyes térségek növekedései más öko-rendszerek erőforrásait veszélyeztetik.
„Az ökológiai rendszerek változásai jórészt visszafordíthatatlan veszteséget eredményez- nek Földünk biológiai sokszínűségében” – nyilatkozta Robert Watson, a felmérés vezetője. „A bolygó állapota a következő 50 évben tovább romolhat. Az emlősök, a madarak és a kétéltű fajok harminc százalékát kihalás fenyegeti. Az elmúlt ötven év emberi tevékenysége ezerszeresére növelte eltűnésük valószínűségét” – áll a jelentésben. A tudósok azonnali intézkedéseket sürgetnek. – A kormányoknak fel kell ismerniük, hogy a természet nyújtotta kincseknek borsos áruk van – mondta A. H. Zakri, a tanulmányt ismertető bizottság társelnöke.
A veszély főbb elemei
Gyermekhalandóság: 2050-re tíz százalékkal nő az alultápláltság miatti csecsemő- és gyermekhalandóság, különösen a Szahara környékén. Fertőző betegségek: Ismét pusztít a malária Afrikában, az elhunyt áldozatok 11 százaléka hal meg ebben a betegségben ma, holott 35 évvel ezelőtt szinte teljesen sikerült megfékezni. Mérgező szerek: Az előrejelzések szerint 2050-re 64 százalékkal nő főként a mezőgazdaságban használt mérgező anyagok jelenléte környezetünkben. Kihaló fajok: Az őskorban évezredenként csak egy faj halt ki minden ezerből. Ma már tízezerszer gyorsabban tűnik el örökre egy-egy emlős, madár- vagy kétéltű faj.
Farkas Cintia A veszély főbb elemei Gyermekhalandóság: 2050-re tíz százalékkal nő az alultápláltság miatti csecsemő- és gyermekhalandóság, különösen a Szahara környékén.
Fertőző betegségek: Ismét pusztít a malária Afrikában, az elhunyt áldozatok 11 százaléka hal meg ebben a betegségben ma, holott 35 évvel ezelőtt szinte teljesen sikerült megfékezni.
Mérgező szerek: Az előrejelzések szerint 2050-re 64 százalékkal nő főként a mezőgazdaságban használt mérgező anyagok jelenléte környezetünkben.
Kihaló fajok: Az őskorban évezredenként csak egy faj halt ki minden ezerből. Ma már tízezerszer gyorsabban tűnik el örökre egy-egy emlős, madár- vagy kétéltű faj. -->