Ország-világ

2005.07.30. 00:00

Tesztpilóták sikeres napja

Nem a sztárok játszották a főszerepet a 20. Magyar Nagydíj két pénteki szabadedzésén. A McLaren és a Toyota tesztpilótája megmutatta, alkalomadtán egy-egy futamon is megállnák a helyüket.

Hegyi Áron

[caption id="" align="alignleft" width="258"] A szülinapos világbajnokjelölt Ferni, azaz Fernando Alonso a csapattársak előtt vágja föl az ünnepi tortát. A szezon végén is szívesen megtenné ezt.
[/caption]Habár a Forma–1 igazi sztárjai is becsülettel odatették magukat, mégsem Räikkönen, Alonso, vagy Michael Schumacher volt a leggyorsabb tegnap. A pénteki két szabadedzésen egyaránt egy-egy tesztpilóta futotta a leggyorsabb kört. Délelőtt a McLaren-Mercedes osztrák tesztpilótája, Alexander Wurz volt a legjobb. Az első kört Ricardo Zonta tette meg, de a Toyota brazil tesztelője kilenc másodperccel maradt el Michael Schumacher 1:19.071 perces körrekordjától. Már húsz perc sem volt hátra az edzésből, amikor a világbajnoki Schumacher elszánta magát, és futott egy gyenge közepes kört (1:23.775). Rajta és Wurzon kívül csak Buttonnak ( 1:23.701) és Barrichellónak (1:23.879) volt értékelhető köre. A pontverseny két éllovasa, Fernando Alonso és Kimi Räikkönen még ezzel sem büszkélkedhetett.

Az utolsó percekben Wurz javított eredményén (1:21.411), eldöntve ezzel az első hely sorsát. A leintés előtt Barrichello és Jenson Button futott be a második, illetve a harmadik helyre. Alonso csak tizenkettedik lett. Wurz a délutáni szabadedzésre is átmentette jó formáját, az osztrák egy másodpercet javított délelőtti eredményén. Ricardo Zonta azonban még nála is gyorsabb volt. A Toyota brazilja elsőként teljesítette a pályát 1:21 percen belül. A 24. születésnapját ünneplő Alonso is összeszedte magát, közel másfél másodpercet javított délelőtti csúfos idején, ezzel mindjárt fel is jött a nyolcadik helyre. Kevésbé voltak sikeresek a Ferrarik. Rubens Barrichello kis híján a szalagkorlátnak ütközött, végül azonban megúszta az acéllal való találkozást a Ferrari. Michael Schumacher autója az ötödik kanyarban lefulladt, könnyen lehet, hogy motort kell benne cserélni. Ebben az esetben a hétszeres világbajnokot 10 hellyel hátrébb sorolják a hivatalos időmérőn elért eredményéhez képest. Ma délután 13 órakor kezdődik az időmérő edzés, az ászok örömére Wurz és Zonta nélkül. Az edzés után Alonso elégedetten nyilatkozott: „Elfogadható eredményekkel zártuk a napot, a meglehetősen csúszós pályán. Még nem vagyunk elég gyorsak, igaz, azt sem tudjuk, a többiek mennyi üzemanyaggal köröztek. Fontos lesz a jó gumiválasztás.”

Barrichello elmondta miért pördült meg: „Az edzés végén egy új beállítást próbáltunk ki, ami láthatóan nem működött. Összességében viszont biztatóan teljesítettünk, talán még jobban is, mint azt reméltük. A hőség alaposan megnehezíti mind- annyiunk dolgát.” Michael Schumacher brazil csapattársát dicsérte az edzés után: „Rubens nagyon sok hasznos tapasztalatot gyűjtött. Nekem elektronikus hiba miatt állt le az autóm, de szerencsére nincs nagyobb baj.”

A Magyar Nagydíj hivatalos programja

2005. július 30., szombat 09.00–09.45 FORMA–1 3. szabadedzés 10.15–11.00 FORMA–1 4. szabadedzés 11.25–12.10 PORSCHE SZUPERKUPA időmérő edzés 13.00–14.00 FORMA–1 Időmérő edzés 14.45–15.45 GP2 verseny (42 kör) 2005. július 31., vasárnap 10.00–10.45 GP2 verseny (28 kör) 11.25–12.00 PORSCHE SZUPERKUPA verseny (19 kör) 12.30 FORMA–1 Versenyzői felvonulás 12.45–13.15 FORMA–1 Rajtrács ünnepség 13.30 FORMA–1 Boxutca nyit 13.45 FORMA–1 Boxutca zár 13.46 FORMA–1 Magyar nemzeti Himnusz 14.00 FORMA–1 Marlboro Magyar Nagydíj (70 kör)