Ország-világ

2005.10.25. 00:00

Tükröm, tükröm, mondd meg nékem…

A világranglista éléről ugyan hétfőn a WTA-rangsor harmadik helyére csúszott vissza, a fehér sport szépségkirálynője azonban továbbra is az orosz Marija Sarapova maradt.

Árvay Sándor

A Bild T-Online megszavaztatta olvasóit, eldöntendő, ki a legszebb a teniszvilágban. A végeredmény nem meglepő: a voksok 27 százalékával a tavalyi wimbledoni bajnok, Sarapova végzett az élen. Udvarhölgyei közül a honfitárs Gyementyijeva és a cseh tinédzser, Nicole Vaidisova került még dobogóra, de hozzájuk hasonlóan szintén tíz százalék körüli támogatói táborral rendelkezik a szerb Ivanovics és az olasz Pennetta is. A trend: legyen akár szőke, barna vagy fekete, mindenképpen a karcsú, nyurga, hosszú lábú szépségek nyerték el a német internetezők tetszését. S egyáltalán nem mellékesként: a Budapesten is sokszor megcsodált, spanyol Maria Antonia Sánchez-Lorenzo kivételével az élmezőny mindegyik szereplője a Top. 25 közé tartozik az „igazi” világranglistán. Azaz: nemcsak szépek, de teniszezni is tudnak.

A szépségrangsorban három orosz található, hiszen a francia színekben versenyző Golovin moszkvai születésű – nyolc hónapos volt, amikor jégkorongozó édesapja Lyonba telepítette a családot. Tatiana immár kétszer is próbálkozott volt honfitársai ellen a Federation-kupa döntőjében, ám akárcsak tavaly az orosz fővárosban, idén Párizsban is alulmaradtak a fináléban a franciák.

Kevésbé ismert a hazai közönség előtt a teniszsport cseh és szerb hercegnője, pedig a két tinédzser a pályán is remekelt. A prágai Vaidisova például azzal, hogy a US Open óta veretlen, zsinórban 15 találkozón nem talált legyőzőre. Sorozatban három tornát nyert (Szöul, Tokió és Bangkok), s így már öt WTA-elsőségnél tart, ami a 17 éven alatti korban a női teniszsportban eddig mindöszsze öt játékosnak sikerült. Tracy Austin, Andrea Jäger, Szeles Mónika, Jennifer Capriati és Martina Hingis mellé sorakozott fel. A belgrádi Ivanovics szintén rekorder, hiszen tavaly 608 (!) helyet javított a világranglistán elfoglalt pozícióján. Magyar közreműködője is van sikereinek, hiszen Kuharszky Zoltán irányítja az edzéseit.

A WTA-világranglista hétfői változásaira visszatérve: Lindsay Davenport az 1,3 millió dolláros zürichi torna megnyerésének (és Sarapova versenyszünetének) köszönhetően visszavette az első helyet. Ez volt a 29 éves amerikai 51. tornagyőzelme (s egyben a milliós kategóriájú viadalokon aratott 11. elsősége). Idei meccsmérlege meggyőző: 58 győzelem és csak 8 vesztes parti. Nem véletlen, hogy már régen megváltotta helyét a november 6-án kezdődő Los Angeles-i WTA-világbajnokság nyolcas mezőnyébe. A belga Clijsters, az orosz Sarapova és a francia Pierce szintén biztos résztvevő, a többiek még csatában állnak a fennmaradó négy helyért. Nem lesz ott viszont egy korábbi állandó szereplő, a bolgár Magdalena Maleeva, aki 16 esztendei profi versenyzés után bejelentette visszavonulását.