2007.10.22. 16:43
Gyógyít az illatos otthon
Az aromaterápia a természetes gyógyító módszerek közé tartozik. Sokat segíthet a testi-lelki egészség megtartásában, visszaszerzésében.
[caption id="" align="alignleft" width="250"] Az aromaterápia kényezteti a lelket is - fotó: AFP
[/caption]A szervezetre gyakorolt jótékony hatása mellett az aromaterápiának megvan az a kellemes tulajdonsága, hogy kényezteti a lelket is. A kezeléshez az illóolajokat hígított formában alkalmazzák: krémbe keverve masszírozáshoz, vízbe csepegtetve párologtatáshoz, illetve öblögetéshez. Nem szabad túlzásba vinni a felhasznált mennyiséget, mert az erős aroma fejfájást, allergiás reakciókat okozhat.
Aromamécses gyújtásakor, vagy aromafürdő készítésekor elég 6–8 cseppet felhasználni. Fejfájás ellen hatásos 1–2 csepp levendula- vagy rozmaring olajat elmasszírozni a tarkón, a fáradt, fájó izmokat pedig fahéjjal vagy bazsalikommal lehet kezelni. A most időszerű megfázásos időszakot könnyebb átvészelni rendszeres eukaliptuszos párologtatással, inhalálással és fürdővel. A rossz alvókon a levendula és a kamilla álmot hozó tulajdonsága segít. Menstruációs görcsök ellen kitűnő a fahéjas krémmel végzett bedörzsölés. A narancs tökéletes stresszoldó egy fárasztó nap után. A teafának fertőtlenítő hatása van, használható a levegő, az arcbőr, a gombás betegségek és megfázás ellen párologtatva vagy ecsetelve.
Az illóolajokból a párologtatáson kívül minden másra kizárólag a természetes, növényi alapanyagú olajokat szabad felhasználni. Az olcsóbb aromalámpa olajok ugyanis allergiás reakciókat váltanak ki, mert azok csupán kémiai úton előállított utánzatok.
Hétköznapi kedvencek és hatásaik
Citrom: frissítő, baktériumölő hatású, fejfájás, megfázás, szellemi kimerültség ellen kiváló. Érzékeny bőrűeknek nem ajánlott. Eukaliptusz: izom- és ízületi, valamint reumatikus fájdalmak, fáradtság, megfázás, köhögés, migrén ellen. Rózsa: stresszoldó, nyugtató hatású, álmatlanság, feszültség ellen alkalmazzák. Fahéj: stresszoldó, fáradtság, kimerültség, menstruációs panaszok elűzésére kiváló. Ilang-Ilang: markáns illata jól keverhető a szantállal és jázminnal. Álmatlanság és depresszió ellen javasolják. Levendula: a reumás fájdalmak, az álmatlanság, a fejfájás és a zsíros bőr ellenszere. Párosítható citrommal, rozmaringgal vagy kamillával. Kamilla: gyulladáscsökkentő hatása közismert, de jó fejfájás, álmatlanság, depresszió, megfázás és emésztési, menstruációs panaszok ellen is. Jázmin: kimerültség és rosszkedv ellen. Erős illata miatt óvatosan kell adagolni. Mandarin: izomgörcsök, stressz, szellemi fáradtság ellen kiváló. Szantálfa: a klimax tüneteinek és a lelki problémák enyhítésére. Naranccsal jól keverhető. Rozmaring: vizsgaidőszakban, tanulási nehézségek esetén, vagy amikor jó memóriára van szükség. Hatékony még korpa, reuma, és köhögés ellen.
Eukaliptusz: izom- és ízületi, valamint reumatikus fájdalmak, fáradtság, megfázás, köhögés, migrén ellen.
Rózsa: stresszoldó, nyugtató hatású, álmatlanság, feszültség ellen alkalmazzák.
Fahéj: stresszoldó, fáradtság, kimerültség, menstruációs panaszok elűzésére kiváló.
Ilang-Ilang: markáns illata jól keverhető a szantállal és jázminnal. Álmatlanság és depresszió ellen javasolják.
Levendula: a reumás fájdalmak, az álmatlanság, a fejfájás és a zsíros bőr ellenszere. Párosítható citrommal, rozmaringgal vagy kamillával.
Kamilla: gyulladáscsökkentő hatása közismert, de jó fejfájás, álmatlanság, depresszió, megfázás és emésztési, menstruációs panaszok ellen is.
Jázmin: kimerültség és rosszkedv ellen. Erős illata miatt óvatosan kell adagolni.
Mandarin: izomgörcsök, stressz, szellemi fáradtság ellen kiváló.
Szantálfa: a klimax tüneteinek és a lelki problémák enyhítésére. Naranccsal jól keverhető.
Rozmaring: vizsgaidőszakban, tanulási nehézségek esetén, vagy amikor jó memóriára van szükség. Hatékony még korpa, reuma, és köhögés ellen. Az aromaterápia kényezteti a lelket is - fotó: AFP -->