2007.11.26. 17:26
Édes győzelem, keserű jövő
Számarányát tekintve az erdélyi magyarok lesznek a legjobban képviselt román állampolgárok Brüsszelben, mégis keserédes a győzelem. Az RMDSZ és Tőkés László között ugyanis csekély az esély az együttműködésre.
[caption id="" align="alignleft" width="250"] Markó: ha a teljes összefogás listája létrejött volna, akkor jelenleg nem két vagy három európai parlamenti képviselőről beszélnénk
[/caption]„Ez a romániai magyarság közös győzelme!” – jelentette ki Tőkés László református püspök. Az 1989-es forradalom hőse még a héten tárgyalóasztalhoz ülne az RMDSZ-szel, hogy a romániai magyarság közös jövőjéről beszéljenek. Szerinte Erdélyben is beindult a rendszerváltás és bebizonyosodott: feleslegesen aggódtak azok, akik a választások előtt az egység megbontásáról és kudarcról beszéltek. Ugyanakkor Tőkés László előtt nehéz jövő áll, a jelek szerint az RMDSZ nemigen hajlandó az együttműködésre.
Tőkés László
1952 április 1-én született Kolozsvárott. Kulcsszerepe volt a Ceaucescu diktatúrát megdöntő 1989-es forradalomban, 1990 és 2003 között az RMDSZ tiszteletbeli elnöke, majd az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az erdélyi Magyar Polgári Szövetség vezetője. 1992 óta ő tölti be a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöki posztját is.Frunda György
1951. július 22-én születetett Marosvásárhelyen, az 1989-es fordulatig ügyvéd, majd 1990 óta tagja Románia Parlamentjének, 1992-ig képviselő, majd azt követően szenátor, illetve az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében a román küldöttség vezetője és az RMDSZ egyik legbefolyásosabb tagja.Sógor Csaba
1964. május 12-én született Aradon, 1988-1999 között a Csíkcsicsói Református Egyházközség lelkésze, 1999-2000 - a Királyhágómelléki Református Egyházkerület ökumenikus és külügyi tanácsosa, 2000-től az RMDSZ Hargita megyei szenátora.A magyarok magas részvételi aránya azt eredményezte, hogy még az egyedüli függetlenként induló Tőkés László is több, az RMDSZ pedig csaknem kétszer annyi szavazatot kapott, mint a szélsőségesen magyarellenes Corneliu Vadim Tudor vezette Nagy-Románia Párt, a szintén magyarellenes Konzervatív Párt. Az erdélyi magyar politikusok örömmámorát csak a közeljövő problémái keseríti meg, a három bejutott képviselőnek ugyanis együtt kellene működnie, hogy hatékonyan képviselhessék szavazóikat.
Parlamenti karének
Mindenki gratulál a maga erdélyi választottjának A magyar parlamenti pártok – amelyek képviselői oroszlánrészt vállaltak az erdélyi magyarság megosztásából – az országgyűlés hétfői ülésén napirend előtt dícsérték az erdélyi magyar sikereket. A felhangok azonban kissé különböznek a koalíciós és az ellenzéki nyilatkozatokban. Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke úgy fogalmazott: az EP-választáson a nemzeti önbecsülés győzött a kishitűség és az ehhez kapcsolódó széleskörű vádaskodás felett. A politikus szerint a három magyar képviselő együtt már megteremtheti az önálló erdélyi magyar külpolitikát. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője is gratulált az RMDSZ és Tőkés sikeréhez ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a függetlenként bejutott Tőkés Lászlónak és a két képviselői mandátumot nyert Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek le kell ülnie tárgyalni egymással, hogy együtt képviseljék az erdélyi magyarság érdekeit Európában. Kóka János, az SZDSZ elnöke nyílt levélben gratulált Markó Bélának az RMDSZ sikeréért, ám Tőkés Lászlót elfelejtette megemlíteni, kiemelte viszont, hogy stratégiai partnernek tekinti az RMDSZ-t. Ezzel szemben Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő diplomatikusabb álláspontra helyezkedett: nyilatkozatban gratulált minden, az EP-be jutott erdélyi magyar képviselőnek. A magyar politikai erők kivétel nélkül arra intették az erdélyi magyar politikusokat, hogy a megosztottságból komoly káruk származhat.
Frunda György 1951. július 22-én születetett Marosvásárhelyen, az 1989-es fordulatig ügyvéd, majd 1990 óta tagja Románia Parlamentjének, 1992-ig képviselő, majd azt követően szenátor, illetve az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésében a román küldöttség vezetője és az RMDSZ egyik legbefolyásosabb tagja.
Sógor Csaba 1964. május 12-én született Aradon, 1988-1999 között a Csíkcsicsói Református Egyházközség lelkésze, 1999-2000 - a Királyhágómelléki Református Egyházkerület ökumenikus és külügyi tanácsosa, 2000-től az RMDSZ Hargita megyei szenátora.
Parlamenti karének Mindenki gratulál a maga erdélyi választottjának
A magyar parlamenti pártok – amelyek képviselői oroszlánrészt vállaltak az erdélyi magyarság megosztásából – az országgyűlés hétfői ülésén napirend előtt dícsérték az erdélyi magyar sikereket. A felhangok azonban kissé különböznek a koalíciós és az ellenzéki nyilatkozatokban.
Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke úgy fogalmazott: az EP-választáson a nemzeti önbecsülés győzött a kishitűség és az ehhez kapcsolódó széleskörű vádaskodás felett. A politikus szerint a három magyar képviselő együtt már megteremtheti az önálló erdélyi magyar külpolitikát. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője is gratulált az RMDSZ és Tőkés sikeréhez ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a függetlenként bejutott Tőkés Lászlónak és a két képviselői mandátumot nyert Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek le kell ülnie tárgyalni egymással, hogy együtt képviseljék az erdélyi magyarság érdekeit Európában. Kóka János, az SZDSZ elnöke nyílt levélben gratulált Markó Bélának az RMDSZ sikeréért, ám Tőkés Lászlót elfelejtette megemlíteni, kiemelte viszont, hogy stratégiai partnernek tekinti az RMDSZ-t. Ezzel szemben Gyurcsány Ferenc magyar kormányfő diplomatikusabb álláspontra helyezkedett: nyilatkozatban gratulált minden, az EP-be jutott erdélyi magyar képviselőnek. A magyar politikai erők kivétel nélkül arra intették az erdélyi magyar politikusokat, hogy a megosztottságból komoly káruk származhat. Markó: ha a teljes összefogás listája létrejött volna, akkor jelenleg nem két vagy három európai parlamenti képviselőről beszélnénk -->