2024.11.26. 11:00
Bosszankodjunk kevesebbet: így alakítsuk át praktikusan az előszobát és a folyosót
Az előszoba és a folyosók otthonunk rendkívül fontos helyiségei, melyekre rendszerint igen kevés figyelem irányul. Nagy odafigyeléssel rendezzük be a nappalit, a hálót és a konyhát, ide azonban gyakran csak a máshova nem passzoló bútorok kerülnek, ami folyamatos bosszankodáshoz vezethet, hiszen semminek nem találjuk a helyét. Itt fogadjuk a vendégeket, reggelente innen indulunk és a nap végén ide érkezünk, így jelentősen megkönnyíthetjük a mindennapjainkat egy kis odafigyeléssel: lássuk, hogyan!
Forrás: 123rf.com
1. Használjunk okos tárolási megoldásokat
Az előszoba és a folyosók gyakran igen szűk helyiségek, ahol minden centiméter számít. Ennek ellenére célszerű itt tárolni a cipőket és a kabátokat, de számos egyéb apróságot is a napszemüvegtől kezdve a kocsikulcsokig. Ahhoz, hogy mindennek meglegyen a maga helye, érdemes kialakítani egy jól átgondolt tárolórendszert: jó megoldás itt a padlótól a plafonig érő beépített szekrény vagy egy polcrendszer is attól függően, hogy mekkora hely áll rendelkezésünkre.
A cipők számára célszerű egy zárható, azonban jól átlátható tárolót kialakítani, ha pedig a kabátok a szekrényben túl sok helyet foglalnának el, a rendszeresen használt darabokat a falra szerelt kampókon is kényelmesen tárolhatjuk. A nagyobb tárgyak, ruhák mellett gondoskodjunk az apróságok elhelyezéséről is: a kulcsok, levelek számára rendszeresítsünk egy szép kosarat, fúrjunk fel néhány akasztót, így induláskor mindent azonnal megtalálhatunk.
2. Gondoskodjunk ülőhelyről
Az előszoba természetesen nem a nagy beszélgetések helyszíne, a cipők le- és felvételét azonban jelentősen megkönnyítheti az, ha néhány pillanatra leülhetünk valahova. Ha nagyon szűkös a hely, akár egy lehajtható széket is választhatunk, de jó ötlet lehet az is, ha egy alacsony, padként is funkcionáló tárolódobozt helyezünk el itt, melyben helyet kaphatnak a sálak, a kesztyűk és a táskák is.
3. A világításról se feledkezzünk meg
A nappaliban vagy a hálóban természetesen fontos szerepe van a hangulatvilágításnak, az előszobában azonban a funkcionalitáson van a hangsúly. Itt mindenképpen érdemes erősebb, hidegebb fényű izzókat választani, melyek jól megvilágítják a teret, hiszen indulás előtt itt vetünk egy utolsó pillantást a tükörbe, itt láthatjuk az összhatást, amit öltözékünk a kabáttal és a cipővel együtt nyújt. Ha innen nyílik a fürdőszoba, jó ötlet lehet egy visszafogottabb, melegebb fényű lámpát is beszerezni, mivel esténként már kellemetlen érzés lehet a díszkivilágítás, gondoljuk meg tehát alaposan, hogy pontosan mire is használjuk ezt a helyiséget.
4. Növeljük a teret
Az előszoba, a folyosó a legtöbb esetben meglehetősen szűkös helyiség, így érdemes lehet olyan megoldásokat választani, melyek segítségével optikailag nagyobbnak mutathatjuk azt. Ezt egyszerűen megvalósíthatjuk egy jól elhelyezett tükör felszerelésével, mely visszaveri a fényt, így nemcsak tágasabbnak, de világosabbnak is mutatja a szobát. Szintén jó trükk az, ha a falak festése során a világosabb színeket preferáljuk, melyek szintén segítenek a tér optikai növelésében. Ne felejtsük el azt se, hogy a lerúgott cipő, a behordott sár akár a falakon is nyomot hagyhat, ezért itt egy foltálló festék lehet a legjobb választás.
Az előszoba is fontos!
Teljesen érthető, hogy a lakberendezés során azokra a helyiségekre fordítunk nagyobb figyelmet, ahol a legtöbb időt töltjük. Ne kövessük el azonban azt a hibát, hogy a tervezésből teljesen kihagyjuk az előszobát és a folyosót: ezek a lakásunk integráns részei, ahol – bár az esztétika is fontos – elsősorban a funkcionalitáson van a hangsúly. Néhány okos ötlet, így egy beépített szekrény, egy pad, egy nagy tükör és egy foltálló festék is elég ahhoz, hogy sokat kihozzunk ebből a helyiségből, gondoljuk meg tehát alaposan, hogy milyen döntéseket hozunk az előszoba kialakítása során.