TEOL
Tolna vármegyei hírportál
Miután becsapott a célba, felnézett az eredményjelzőre, amelyen 4:37,46 perc állt, és rögtön tudta, hogy ezzel vége. Minden karcsapás egy volt az utolsó lehulló szemek közül a pályafutása homokórájában. Tizenhatodik lett a 400 vegyes előfutamában, és kiesett a budapesti rövidpályás úszó-világbajnokságon. Csak az órát látta maga előtt, ami többet nem fordul meg. Lejárt az idő.
Aztán Kapás Boglárka kiszállt a medencéből, és az első útja a szintén úszó férjéhez, Telegdy Ádámhoz vezetett, akinek elveszett a karjaiban. Ennél az ösztönös gesztusnál – ami 2024 egyik legszebb sportpillanata volt – semmi sem szimbolizálhatta jobban Kapás érzelmekkel teli útját: a visszavonulás után kezdődhet egy új élet.
A világbajnok és olimpiai bronzérmes úszó legutóbb a 2021-ben megrendezett tokiói játékokon volt csúcsközelben, amikor 200 pillangón hajszállal maradt le a dobogóról. Aztán sírva fakadt a kamerák előtt, és csak kevesen tudhatták, hogy a könnyei mögött nem a negyedik hely miatt érzett csalódottság, hanem a lelkében sokkal mélyebbre szántó fájdalom húzódott meg. Akkor úgy készült fel az olimpiára, hogy néhány hónappal korábban elhunyt a szeretett kishúga, és amikor teljesítette a feladatát Tokióban, hirtelen tonnás súlyként szakadt rá a feldolgozatlan gyász. „Feladhattam volna, rámehetett volna az olimpia is, de nem hagytam. Mert megtanultam felállni és nem feladni. Az ő emlékéért és magamért” – osztotta meg az érzéseit később.
Elcsépelt szó, hogy példakép, a sportban meg főleg az. Valaki megnyeri az olimpiát, és könnyedén kitüntetjük vele, miközben érezzük, hogy példaképnek lenni többről szól egy nagy teljesítménynél.
Kapás Boglárka nem lett olimpiai bajnok, pusztán az eredményei alapján voltak nála nagyobb klasszisai is a magyar úszósportnak. De olyan búcsú, mint amilyet ő kapott advent harmadik hetében, csak a példaképeknek jár: a Duna Aréna közönsége állva tapsolva ünnepelte őt a hazai vb-n karrierje utolsó úszása után.
Kapás mindvégig ugyanazzal a kedvességgel és emberséggel viselte a sikereit éppúgy, mint a kudarcait, ami egyre ritkább. Nagyvonalúságára jellemző, hogy karácsony előtt milyen ajándékkal lepte meg az edzőjét, Virth Balázst: a 2016-os riói olimpián 800 gyorson megszerzett bronzérem és a 2019-es kvangdzsui vb-n 200 pillangón közösen elért aranyérem pontos másolatát adta át neki.
Másfajta példát is láthattunk mostanság az uszodák világában, de ne kételkedjünk: egy példakép mindig hálás és sosem hálátlan.