Közélet

2011.04.21. 19:15

Jiří Menzel fát ültetett az Apponyi Kiskastély parkjában

Libanoni cédrus emlékezteti csütörtök óta a látogatókat arra, hogy Medinán megnyílt az Apponyi Kiskastély. Ugyanis ezt a facsemetét ültette el a parkban Jiří Menzel és dr. Pálos Miklós.

TEOL/Sz.Á.

A világhírű cseh filmrendezőnek és a megyei önkormányzat alelnökének dr. Halász Zsolt tulajdonos segédkezett. Az egyenesen a Kaukázusból érkező csemete az újjászületést is jelzi, azt a látványos megújulást, melyen a kastély keresztülment. A kívül-belül rendbehozott épület-együttes, Rezső gróf egykori helyi birodalma ugyanis mintha háborítatlanul emelődött volna át a XIX. század közepéről napjainkba: ódon, nyugalmas hangulatával és minden jóval felszerelve várja a szállóvendégeket.

Egy csepp éden a múltból. Így lehetne röviden és lényegretörően jellemezni az Apponyi Kiskastélyt. Az immár vendégeket is fogadó létesítmény dr. Halász Zsolt fogszakorvos, a Halász Klinika vezetője hivatáson túlmutató elkötelezettségét is jelzi. Azaz megmentett és új tartalommal is felruházott egy olyan, több mint másfél évszázados műemlék épületet, mely korábban az enyészettel birkózott.

Erre is utalt a résztvevőket - köztük Tóth Ferenc kormánymegbízottat - köszöntő beszédében Vén Attila polgármester. Mint mondta, a település csinosításában a kiskastély lesz a minta. Dr. Halász Zsolt tulajdonos mondandójában összegezte a helyreállítás szempontjait: a legfontosabb tényezők egyike a korhűség volt, ami egyebek mellett azt jelenti, hogy az utolsó kézzel kovácsolt szeget is visszaépítették az antik bútorokkal berendezett kúriába.

Néhány érdekes esetet is felelevenített az utolsó tulajdonos, az 1939-ben elhunyt gróf Apponyi Rezső - azaz a „Bolond” Gróf, miután így hívták a medinaiak a hintójával száguldozó nemest - életéből: a történeteket annak idején dr. Halász Zsolt gyűjtötte idős helybeliektől. Dr. Pálos Miklós többek között arra mutatott rá, hogy a tulajdonos - emberi kvalitásait egykor a piaristáknál is csiszoló diák  - nemcsak a gyógyítás világában tette névjegyét, mely külföldön is ismert: hanem immár az értékmentés területén is.

- Én városi ember vagyok, ma is Prágában élek, a vidékkel csak akkor kerültem kapcsolatba, ha olyan filmet forgattam - ezt már Jiří Menzel mondta a jelenlévőknek. - Ám kimondhatatlanul boldog vagyok, hogy itt találkoztam azzal az érzéssel, mely azt jelzi: mit tegyen az ember, ha nyugodtabb életet szeretne élni. A városi lét annak idején az első hűtőszekrénnyel, villanykályhával, porszívóval, rádióval, televízióval nagyon elvarázsolt bennünket. De rá kell jöjjek arra: ez a komfort nagyon leköt bennünket, s mennyire megnyugtató, ha - mint itt - visszaléphetünk nagyszüleink békés, természetközeli életébe.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!