Az LMP tavaly év végén jelentette be, hogy az Átlátszó.hu cikke alapján feljelentést tesznek ismeretlen tettes ellen négy közbeszerzési pályázat ügyében, amelyeken az Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István tulajdonában álló cég nyert. A párt szerint az Elios Zrt. – korábban E-OS – nagy menetelése nem véletlen, ezért hivatali visszaélés, gazdasági csalás és hűtlen kezelés gyanújával fordultak a hatóságokhoz. A Készenléti Rendőrség igazgatósága, a Nemzeti Nyomozó Iroda az 1,2 milliárdos megrendelés ügyében folytat eljárást „versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési és koncessziós eljárásban” bűntett elkövetésének gyanújával.

Arról megoszlanak a vélemények, hogy a hagyományos, vagy LED-es technológiának nagyobb a fényereje (Fotó: Makovics Kornél)
– Az Elios első nagy megrendelése 2010-ben Hódmezővásárhelyről érkezett. A pályázaton indult egy belga-magyar szakértő- és gyártó cég, a Tungsram-Schréder – a nemzetközi Schréder Group magyar leányvállalata is. Ami különös volt a kiírásban, hogy nem kértek referenciákat. A város érvénytelenítette a Schréder ajánlatát, „furcsa” módon az Elios nyerte a tendert. A Schréder emiatt jogorvoslati kérelemmel fordult a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz (KD), bíróságra azonban már mentek – beszállítói lettek a győztesnek. A többi önkormányzat esetében már szerepelt a kiírásban referenciák kérése. Nyilván csak olyan cég jöhetett szóba, amely korábban dolgozott már helyhatóságnak.
– Mind a négy város esetében egyedüli ajánlattevő volt az Elios – mondta el lapunknak dr. Hadházy Ákos. – Szekszárdon viharos gyorsasággal zajlottak az események. A szekszárdi képviselők 2012. augusztus 18-án kapták meg SMS-ben a meghívót a nemzeti ünnep utáni napra, augusztus 21-re összehívott rendkívüli ülésre, ahol először hallottunk a nagy lehetőségről, és még a kormánypártiaknak is csak három napjuk volt, hogy megemésszék a 750 millió forintos (80 millió önrész) projekt előkészítő anyagait. Egy ilyen nagy volumenű döntéshez több idő kellet volna.
Az ellenzéki párt antikorrupciós szakszóvivője hozzátette: az LMP azért tett feljelentést, mert a tervek megvalósíthatósági tanulmányait író Sistrade Kft. ügyvezetője, Hamar Endre tulajdonosi összefüggésben állt a nyertessel. A politikus kiemelte, látta a projekt törvénytelen előkészítésének jeleit – aggályos volt számára hosszú, 25-30 éves megtérülési idő is. Azóta több lakossági visszajelzést kapott, hogy a LED-es lámpák az úttestet megvilágítják, de a környezetükben sötétség van. Ez rontja az állampolgárok biztonságérzetét. Az LMP-s politikus a napokban tett tanúvallomást a rendőrségen, amelyben feltárta a törvénytelenségekkel kapcsolatos részleteket.
– A folyamatban lévő nyomozással kapcsolatban nincs mit nyilatkozni, meg kell várni annak a végeredményét – jegyezte meg Ács Rezső, Szekszárd polgármestere. – Amit a város oldaláról mindenképpen szeretnék elmondani, hogy a beruházás Szekszárdon megvalósult, ennek az eredményei már láthatók. Három lezárt hónapot ha alapul veszünk, akkor mintegy negyven százalékos megtakarítást értünk el a közvilágítás terén, illetve a közvilágításhoz kapcsolódó karbantartási összeg esetében ez a megtakarítás eléri az ötven százalékot. A LED-es közvilágításnak húsz százalékkal nagyobb a fényereje, mint a hagyományosnak. Amiért ezt a fejlesztést megvalósítottuk, azt a célt elértük.
Költségcsökkentés és fényerő-növekedés
A megyeszékhelyen 4500 fényforrást cseréltek le, a korszerűsítés a város egész belterületét érintette. Horváth István volt polgármester a megtakarítást emelte ki, valamint azt, hogy a beruházással csökkentik a környezet terhelését. Hosszú távú haszonként a környezetvédelmet is megjelölte az akkori városvezető. A projekttől 40 százalékos megtakarítást és 20 százalékos fényerő növekedést vártak. A városban évente 50 millió forint a közvilágítás energiaköltsége, és további 20 millió volt a karbantartási díj. A cserétől a két összeg jelentős csökkenését remélik.
De mit is jelent valójában az, hogy LED?
A LED szó az angol Light Emitting Diode (fénykibocsátó dióda) kifejezés rövidítéséből származik. A dióda által kibocsátott fény színe a félvezető anyag összetételétől, ötvözőitől függ. A fény spektruma az infravöröstől az ultraibolyáig terjedhet. Bob Biard és Gary Pittman 1961-ben fedezte fel a gallium-arzenid fénykibocsátását, amelyet az elektromos áram gerjesztett. Ez a fény a nem látható, infravörös tartományába esett. Biard és Pittman felismerte a munkájuk fontosságát, és szabadalmaztatták a LED-et. Ifj. Nick Holonyak fejlesztette ki az első LED-et 1962-ben.