Szulejmán szultán sírkápolnája nyomában címmel saját filmet készítettek dr. Pap Norbert irányításával arról a projektről, amelynek keretében egy hazai kutatókból álló csapat megtalálta és 2015 őszén feltárta Szulejmán szultán sírhelyét Szigetvár-Turbék alsó-szőlőhegyi területén. Várhatóan a jövő hét elején jelenik meg az eddigi kutatásokat összefoglaló, a Szulejmán szultán Szigetváron című 300 oldalas, gazdagon illusztrált kötet is. Az elmúlt három és fél év munkájának eredményeként a kutatók a sírhely után egy éven belül a szőlőhegyi helyszínen megtalálták a dzsámit és a derviskolostort is, egy komplett település nyomaira bukkantak.
Balra dr. Pap Norbert, a kutatás vezetője, jobbra Szász István rendező, mögötte dr. Kitanics Máté, a film egyik szereplője a film bemutatóján, meghívott vendégek körében (Beküldött fotó)
Mint arról korábban beszámoltunk, a szultánról elnevezett kutatócsoport vezetője dr. Pap Norbert, geográfus-történész, aki néhány évig a PTE szekszárdi karán dolgozott, egyik tagja pedig a szekszárdi születésű dr. Kitanics Máté történész, Balkán-kutató.
– Azért álmodtuk meg ezt a filmet – válaszolta kérdésünkre dr. Pap Norbert –, mert 2015-től folyamatosan érkeztek a külföldi forgatócsoportok Szigetvárra, ugyanakkor magyar film eddig nem készült. A másik ok pedig az volt, hogy az amerikai, német és horvát produkciók nem a teljes igazságot mutatták be, és főképpen nem a csapatról, amely a sikereket elérte. Nem jelentek meg korábban azok a viták sem, amelyeket a kutatás kiváltott, például Szulejmán szultán mai megítélését tekintve. Már látszik, hogy a valamivel több mint félórás film, amely elsősorban a kutatás dokumentálására készült, siker lesz, de természetesen inkább abban a szűkebb rétegben, amelynek szántuk, és amely főként a téma iránt érdeklődőket és az egyetemi-akadémiai közeget jelenti. Igen látványosak például a drón-felvételek, és unikálisak az ásatás folyamatát felvillantó képek is. Jelenleg meghívásos alapon mutatják be a filmet, de már folynak a tárgyalások arról, hogy az MTV kulturális csatornája is műsorra tűzi.
A témával kapcsolatos korábbi cikkeinket itt olvashatja el:
– Szulejmán szultán szívét keresik
– Megtalálhatták Szulejmán szultán türbéjét
– Feltárták Szulejmán szultán oszmán uralkodó türbéjét
Dr. Kitanics Máté (jobbról) a Szulejmán Kutatócsoport tagja Simon Béla régésztechnikussal az úgynevezett rablógödörnél (Archív)
A Szulejmán Kutatócsoportban négyen-öten kezdték meg a munkát, ma pedig már több mint húszan vannak. A kutatásokat 2015 őszén kiszélesítették, innentől kezdve a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetével közösen, prof. dr. Fodor Pál társvezetésével dolgoznak. – A spektrum is folyamatosan szélesedik, most valószínűleg orvosokkal és biológusokkal is együttműködnek majd. A turbéki sírt, szulejmán egykori mauzóleumát ugyanis a szultán leszármazottai, több oszmán hercegnő is meglátogatta. Kérésünkre adtak is DNS-mintát, most azt reméljük, hogy találunk összehasonlításra alkalmas mintát a sírhelynél, mondta dr. Pap Norbert.
Dr. Pap Norbert újságírók gyűrűjében az ásatás területén (Fotó: Mánfai György – Archív)
Szélesebbek és jelentősebbek az eredményeik, mint amire kezdetben számítottak. Azt tudták, hogy nemcsak egy mauzóleumot keresnek, hanem lesznek körülötte épületek is. Azt azonban nem gondolták, hogy egy ilyen fejlett, gazdag városka alakult ki a zarándokhely körül. A világméretű sajtóvisszhangot sem lehetett előre megjósolni. Ebben nyilván szerepet játszhat az is, hogy Törökország szerepe felértékelődött, de az is, hogy sok energiát fordítottak a folyamatos tájékoztatásra.