Meglepetésre, nem találtuk a megyei könyvtárban Béresné Kollár Évát, a Tücsök Zenés Színpad művészeti vezetőjét, pedig megalakulása óta, 37 éve a Zeneműtár a második otthona.
Mint kiderült, pár hónapja az úgynevezett prémium évek jegyében már csak heti három délután dolgozik. Aztán persze meglett, s a jubileum kapcsán az elmúlt 15 év történetét firtató kérdésünkre nekilátott a sztori felelevenítésének.
Mint mesélte, a hajdani Tücsök Klub – a Tücsök Zenés Színpad elődje – volt az első a megyében, amelyben gyerekek igényes könnyűzenét énekeltek a nyilvánosság előtt.
Azóta felnőttek a kis tücskök, s lehet, hogy a jubileumi koncert lesz az utolsó, ahol az időközben egyesületté alakult klub mai tagjai még mind fellépnek. Sokan továbbtanulnak, végeznek, munkába állnak. Az azonban bizonyos, hogy a zene, az éneklés öröme elkíséri őket egy életen át.
Sőt, előbb utóbb megjelennek majd a második nemzedék kis tücskei. Eredetileg csak 14 éven aluliakból állt a klub, de ahogy nőttek a gyerekek, nem váltak ki az együttesből. Most már két korcsoport alkotja a zenés színpadot.
Zenepedagógusi lelkét sosem tagadta meg Béresné Kollár Éva. Igényességben, zenei színvonalban maximalista, anyatigrisként harcol a színpadért és tagjaiért, és ahhoz mindig ragaszkodott, hogy a ”gyerekek” tanuljanak, szerezzenek szakmát. Ezzel együtt, vagy talán ezért is, kezdettől sikereket értek el a szakmai megmérettetéseken.
Együttesként és a legjobbak egyénileg is hozzák a díjakat. Nyolcan közülük például sztárokkal léptek fel a Margitszigeten a Freddie Mercury emlékkoncerten, majd a szekszárdi bemutatón. Két CD-jük jelent meg. A zenés mesejátékok után első komoly színpadi darabjuk a Légy jó mindhalálig musical változata volt, amelyet Az ellopott futár követett.

Felső képünk a Tücsök Zenés Színpad két évvel ezelőtti évadzáró műsorán készült. Jobb oldalon Kövendy Eszter és Kovács Gergő, a Freddie Mercury emlékkoncert szekszárdi előadásán Fotó: TEOL
Komoly szponzoraik nincsenek, nélkülözhetetlen segítőik annál inkább. Elsőként a városi önkormányzat erkölcsi és anyagi támogatását említette a művészeti vezető. Ő maga ezt a munkát szerelemből csinálja, csakúgy, mint helyettese, Vecseiné Csötönyi Sára és a mögöttük álló szülők népes hada.
Sokan visszajárnak a felnőtt tücskök közül, de már csak ketten vannak, akik a kezdetektől máig tagjai a csapatnak.
Egyikük, Kövendy Eszter végzős joghallgató úgy fogalmazott, hogy az egyik legjobb hobby az éneklés, amit találhatott magának. A Tücsök Zenés Színpad pedig egy baráti társaság, amelyben jól érzik magukat az emberek, s ráadásul még énekelnek is.
Mint kérdésünkre elmondta, az álláslehetőségtől függ, hogy itthon marad-e, vagy máshol kell megélhetést keresnie. Maradna szívesen, mert szereti ezt a várost, de bárhol is talál állást, az éneklés biztosan szerepet játszik az életében, legfeljebb keres egy kórust, ahol folytathatja hobbiját. Mindenfajta zenét szívesen meghallgat, kedvencei a musicalek, általában a zenés színpad.
Másikuk, Kovács Gergő, társához hasonlóan szólóénekesként is sorra nyerte az országos versenyeket. Mint mondta, bár csak ketten vannak már az alapítók közül, de sorban jöttek a többiek, akik nagyszerűen beilleszkedtek a csapatba, közülük nem eggyel úgyszólván testvéri a kapcsolatuk.
A szekszárdi főiskolai karon moderátor képzésre jár, ezzel párhuzamosan a Kodolányi főiskolán protokoll ügyintézést tanul. Az újságírást, műsorvezetést is el tudja képzelni hivatásaként. Ha pedig meg tudna élni az éneklésből, annak nagyon örülne. Szekszárdon szeretne maradni, s még nagyon sokáig a tücskök között. Kedvenc zenéje a hazai pop-rock, az Omega, az Edda és Demjén Ferenc.
Névjegy
Béresné Kollár Éva Debrecenben született 1953-ban. A pécsi tanárképzőben szerzett történelem – ének-zene tanári diplomát, majd elvégezte a könyvtár szakot is.
A faddi általános iskolában tanított, majd az Illyés Gyula Megyei Könyvtár zeneműtárosa lett. 1974 óta dolgozik a könyvtárban. Házas, férje Béres János ”szintén zenész”, a Szekszárd Jazz Quartet tagja. Gyermekeik Csaba és Máté.
A ”Gyermekekért Szeretettel” elismerést követte 2003-ban a látássérült emberek érdekében végzett könyvtári és kulturális munkájáért odaítélt dr.Thész László-díj, amelyet a vakok- és gyengénlátók megyei szervezetétől kapott. 2007-ben a szekszárdi önkormányzat a Közjóért kitüntető díjban részesítette. 2009-ben az Év Önkéntes Szervezete címmel járó Szomjú díjat kapták a helyi civil közösségek javaslatára. 2010. október 23-án a közművelődésben végzett kiemelkedő munkájáért a Nemzeti Erőforrás Minisztere által adományozott Wlassics Gyula-díjat vehette át a Néprajzi Múzeumban.