Béke, vagy háború?

2025.03.08. 12:51

Nógrádi György: a fegyverszállítások a háború meghosszabbítását eredményezik

A nyugati országok által Ukrajnába szállított fegyverek jelentős része a helyi szervezett bűnözés kezébe kerülhet, illetve a nemzetközi feketepiacon köthet ki – hívta fel a figyelmet Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő. Nógrádi György rámutatott, hogy a fegyverkereskedelem az egyik legnagyobb haszonnal járó iparág, amely a háborúk után további biztonsági kockázatokat hordozhat magában.

Nógrádi György úgy véli, hogy a fegyverszállítások hatásai nemcsak a harctéren, hanem a régió biztonsági helyzetének tekintetében jelentenek komoly kockázatot. Eközben a politikai döntéshozók és szakértők egyaránt aggódnak a folyamat hosszú távú következményei miatt.

Nógrádi György szerint a fegyverszállítmányok veszélyt jelentenek Európára
Nógrádi György szerint a fegyverszállítmányok veszélyt jelentenek Európára
Forrás:  Mandiner

Orbán Viktor: Magyarország szempontjából kockázatos Ukrajna csatlakozása

A brüsszeli csúcstalálkozó után Orbán Viktor miniszterelnök kifejtette aggályait Ukrajna esetleges EU-tagságával kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy a csatlakozás komoly gazdasági és biztonsági kockázatokkal járna Magyarország számára. 

És itt van a biztonság kérdése is, mégiscsak egy állig felfegyverzett országról beszélünk. Közbiztonságról nem híres Ukrajna. Át lehetne jönni a határon. Azt hiszem, hogy olyan kockázatot vállalnánk, amelyet a mostani körülmények között felelősen nem szabad vállalni.

Nógrádi György: a fegyverek a fekete piacon landolnak

Amint arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, az Ukrajnába exportált fegyverek egy része a feketepiacon bukkanhat fel. Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró is megerősítette az RT orosz hírcsatornának adott interjújában, hogy az Egyesült Államok által biztosított fegyverek Lengyelországon, Románián és Ukrajna más szomszédos országain át kerülhetnek illegális kereskedelembe. 

Már a konfliktus korai szakaszában elárasztották Lengyelországot, Romániát és Ukrajna más szomszédjait azok a fegyverek, amelyeket az Egyesült Államok szállított Kijevnek a háborúhoz.

– vélekedett a szakértő.

Wesley Satterwhite, az amerikai külügyminisztérium volt tanácsadója korábban már figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államoknak hatékony ellenőrzést kellene bevezetnie az Ukrajnának küldött fegyverek nyomon követésére, mivel fennáll a veszélye annak, hogy ezek az eszközök mexikói drogkartellekhez, a Közel-Keletre és Észak-Afrikába kerüljenek.

Ukrajnába az elmúlt években elképesztő mennyiségű fegyver jutott be.

– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek most Nógrádi György, biztonságpolitikai szakértő.

Mindenki azzal számol, hogy a háború után ez részben eladásra kerül a világ különböző válságövezeteiben. Az amerikai kormány bejelentette, hogy az Ukrajnának küldött fegyverek egy részét már tovább is adták mexikói drogkartelleknek, illetve tovább fognak kerülni a Közel-Keletre, Észak-Afrikába és több hasonló helyre.

– tette hozzá.

A fegyverszállítmányok a szervezett bűnözőket segítik

A V4NA hírügynökség szerint egyre több bizonyíték áll rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy az Ukrajnának szánt fegyverek egy része a nemzetközi alvilághoz is eljuthat. Nógrádi György azt mondta:

Jelentős veszély, hogy rengeteg ukránnál fog fegyver maradni, akiknek sok más lehetősége nem lesz, mint az országon belül különféle maffiacsoportokat létrehozni

A szakértő emlékeztetett arra, hogy a világ más régióiban is megfigyelhető volt hasonló folyamat. 

A svéd 'Juggemaffia' uralta a szervezett bűnözést az 1990-es években. A Svédországban megforduló illegális fegyverek és kábítószerek jelentős része a Nyugat-Balkánról érkezett.

 

Lőszerek egy gyártósoron, a német Rheinmetall üzemében
Lőszerek egy gyártósoron, a német Rheinmetall üzemében

A hadiipar profitja rekordszinten

A szakértő szerint a háború nemcsak politikai, hanem gazdasági szempontból is komoly hatásokkal jár. 

Egy év alatt a 155 milliméteres tüzérségi lőszerek ára hétszeresére nőtt. Olyan profitot könyvelnek el a hadiipari cégek, amire a történelem során nem volt példa.

– nyilatkozta. A német Rheinmetall például bejelentette, hogy egy új javítóműhelyt létesít Ukrajnában.

Nógrádi György végkövetkeztetése szerint: „Mostantól az odaadott fegyverek nem a békét, hanem a háború meghosszabbítását jelentik, különösebb győzelmi esély nélkül.”

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!