2025.03.09. 19:01
Ukrajna EU-csatlakozása: valós lehetőség vagy elhamarkodott döntés?
Az Európai Unió kizárólag olyan államokat fogad tagjai közé, amelyek megfelelnek az uniós normáknak és stabil államszerkezettel rendelkeznek. Ukrajna jelenlegi helyzete azonban számos kérdést vet fel a csatlakozás lehetőségével kapcsolatban. Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő szerint Ukrajna EU-tagsága komoly kockázatokkal járhat.
Gyarmati István a Magyar Nemzetnek hangsúlyozta, hogy egy olyan ország, ahol a szervezett bűnözés jelentős mértékben jelen van, nem felelhet meg az uniós elvárásoknak. Az EU egyik alapfeltétele a működőképes államrend és az átláthatóság, amely Ukrajna esetében még nem teljesült. Emellett az orosz–ukrán háború során a nyugati országoktól kapott fegyverek egy része nyom nélkül eltűnt, ami szintén komoly biztonsági fenyegetést jelenthet Európára nézve.

A hadsereg problémája és a katonák visszailleszkedése
A háború lezárultával Ukrajnának jelentősen csökkentenie kell katonai erejét. Jelenleg az ország hadereje közel egymillió főt számlál, de a háború utáni időszakban ezt néhány százezer fős, civil ellenőrzés alatt álló hadsereggé kell alakítani. Gyarmati szerint a háborút megjárt katonák társadalmi visszailleszkedése szintén komoly kihívást jelent, mivel a háborús helyzetben megszokott normák a békeidőben bűncselekménnyé válhatnak.
A szervezett bűnözés és az EU-tagság összeférhetetlensége
A szakértő rámutatott arra, hogy Ukrajnában a szervezett bűnözés hosszú ideje fennálló probléma, amely az elmúlt években még tovább erősödött. Az EU-csatlakozás egyik kulcsfontosságú feltétele a jogállamiság és a korrupció elleni hatékony fellépés, amelynek jelenlegi állása nem teszi lehetővé a gyors integrációt.
Ukrajna nem áll készen
Gyarmati István figyelmeztetett arra is, hogy a politikai nyomás hatására Ukrajna csatlakozását elhamarkodottan felgyorsíthatják anélkül, hogy az ország teljesítené a szükséges reformokat. Véleménye szerint a csatlakozás időpontja nem lehet meghatározó szempont, hanem kizárólag az kell, hogy számítson, hogy Ukrajna megfelel-e az uniós követelményeknek.
Nem az a lényeg, hogy egy, két vagy tíz év múlva csatlakozhat-e Ukrajna az EU-hoz. Csak akkor szabad erről beszélni, ha minden feltételt teljesített
– mondta a szakértő.
Reformok és felelősségteljes döntéshozatal
Az Európai Uniónak biztosítania kell, hogy bármely új tagállam csatlakozása a közösség stabilitását és biztonságát erősítse, ne pedig újabb kockázatokat jelentsen. Sokan attól tartanak, hogy a háborús helyzet miatt Ukrajna csatlakozását politikai okokból meggyorsítják, ami veszélyes precedenst teremthet.
Reformokat kikényszeríteni addig lehet, amíg egy ország nem tagja az EU-nak. Ha már taggá válik, ez sokkal nehezebb feladat. Nem szabad megelőlegezni a bizalmat; a csatlakozásnak a reformok teljesítéséhez kell kötődnie
– zárta gondolatait Gyarmati István.