2023.09.17. 09:36
A száraz, meleg ősz, csapadékszegény tél a kedvence
Egyre több gazdálkodó panaszkodik vármegyénkben is arra, hogy az elmúlt évek enyhe telei miatt a mezei pocok rendkívüli módon elszaporodott.
Képünk illusztráció.
Forrás: Shutterstock
A pocok okozta problémák elsősorban a szántóföldeken jelentenek gondot, de manapság egyre több rágcsáló fordul elő a gyümölcsösökben is. A mezei pocok kártétel elkerülése a szakértők szerint akkor lehet igazán hatékony, ha egy rendszerben előre megtervezett módon hajtják végre a védekezést a gazdálkodók.
A Nébih rendszeresen figyelmezteti a gazdákat az előírás szerinti védekezésre, hiszen a nem megfelelő védekezés súlyos károkat okozhat a természeti környezetben és veszélyeztetheti a ragadozómadár-állományt is.
A mezei pocokról köztudott, hogy rendkívül szapora. Gyakorlatilag a tél végétől késő őszig több alkalommal, akár tízszer is utódokat hoz a világra. Egy pár szaporulata akár 150-200-ra is tehető.
A pockok felszaporodásában a faji sajátosság mellett az időjárásnak is kiemelt szerepe van, hiszen a hosszú ősz az enyhe és csapadékszegény tél majd a korai tavaszodás optimális feltételeket teremt számukra.
- Mindezek mellett a védekezésben fontos szerep jut az agrotechnikának a megfelelő talajmunkának, mivel a tarlóhántás elmaradása, egyes területek ugaron hagyása mind kihathat a pocokállomány felszaporodására.
Szinte valamennyi termesztett növényünk szerepel az étlapján. Folyamatos rágásával számtalan növényt tönkretesz ezért veszélyes károsítónak számít. Főleg a növények zöld részeit fogyasztja, de megeszi többek között a termést, magot, virágot, gumót, hagymát is. A Nébih korábbi közlése szerint a mezei pocok túlszaporodása általában 3-5 évente figyelhető meg.