2023.08.13. 11:30
Van földi újrakezdés, és van feltámadás is
A tolnai templom 250 éves. Ünnepi misét mutatott be ez alkalomból szombaton Bábel Balázs kalocsai érsek, mintegy tíz pap közreműködésével, közel háromszáz hívő előtt. A szertartást agapé követte a plébániaudvaron.
Bábel Balázs megáldotta a közelmúltban felújított mellékoltárokat. (A Szerző fotója)
Bábel Balázs kalocsai érsek celebrált ünnepi szentmisét szombaton Tolnán, a Nagyboldogasszony-templom építésének, szentelésének 250. évfordulója alkalmából. Az érsek megáldotta a közelmúltban felújított (újra aranyozott) négy mellékoltárt, a keresztelő kutat, az afölött látható keresztet és a szószéket.
Beszédében méltatta a város gazdag történelmét, kezdve azzal, hogy már a római korban is lakott hely volt, folytatva az Árpád-házi királyok korával, többek között arra is kitérve, hogy a település neve szerepel legrégebbi nyelvemlékünkben, a tihanyi alapító levélben (1055), megemlítve a nehezebb periódusokat, például a török hódoltság korát, s befejezve a közelmúlt krónikájával, a rendszerváltással, illetve a Mözzsel történt egyesüléssel.
Sok minden elmúlt és újrakezdődött, templom is többször épült és leromboltatott, tűzvészek és árvizek nyomán is újra indult az élet. Az emberek halandók, ám van remény: a keresztények közmeggyőződése, hogy ahogy Jézus számára, úgy mindenki számára létező valóság a feltámadás. És van anyánk, szószólónk a mennyben, Szűz Mária, akinek tiszteletére ezt a templomot szentelték annakidején.
Van földi újrakezdés, és van feltámadás is
Fotók: A Szerző fotójaA szertartás mintegy tíz pap közreműködésével zajlott, közel háromszáz hívő jelenlétében. A kántori teendőket Boglári Ágota látta el, közreműködött a Gagliarda Kamarakórus és Jánvári Viktória fuvolán. Ott volt többek között a város polgármestere Appelshoffer Ágnes, alpolgármestere Berta Zoltán, a református lelkész Sipos Judith Éva és a helyi katolikus gimnázium két igazgatója (a tanév végén nyugdíjba vonult dr. Novothné Bán Erzsébet és utódja Pálinkás Gábor). Szekszárdról több mint harminc gyalogos zarándok érkezett, és jöttek a misére sióagárdiak, paksiak, faddiak, fácánkertiek és bogyiszlóiak is.
A helyi plébános, Ravasz Csaba köszönetet mondott az érseknek, hogy eljött Tolnára, és megajándékozta a mözsi népművész, Verseghy Ferenc egy szép, habán kerámiájával. Megköszönte továbbá Rózsa Lászlónak, hogy anyagi támogatást nyújtott a felújításokhoz, Zsinka Jánosnak és fiának Áronnak, akik az állványozást vállalták, valamint Link Juditnak, hogy a régi egyházi életet bemutató fotókból kiállítást rendezett. (A kinagyított fekete-fehér képek a templom két oldalbejáratnál láthatók, paravánokon.)
A programot agapé (szeretetvendégség) zárta a plébániaudvaron.
Ravasz Csaba a 14. tolnai plébános
Az egyházi közigazgatásban a Tolnai Egyházközség a Pécsi Egyházmegyéhez, az pedig a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyéhez tartozik. Az egyházmegye élén Felföldi László püspök, a főegyházmegye élén Bábel Balázs érsek áll. A tolnai plébános Ravasz Csaba, neki 13 elődje volt az elmúlt 250 év leforgása alatt.
A tolnai templom búcsúnapja, a felszentelés évfordulója, Nagyboldogasszony ünnepe – Szűz Mária földi halálának és mennybevételének emléknapja – augusztus 15-én van. Az ahhoz közel eső hétvégére előrehozott érseki misét tartották augusztus 12-én, a környékbeli templomok papjainak közreműködésével.
Az 1700-as évek derekán gr. Festetics Pál volt Tolna és környékének kegyura. A tolnai uradalmat bérbe adta az akkori kalocsai érseknek, gr. Batthyány Józsefnek, azzal a kikötéssel, hogy templomot építtet és rendez be a településen. A templom 1773-ra készült el.