A hazai zamatosabb

2024.04.30. 07:00

Beérett a hazai fóliás eper, olcsóbb a tavalyinál

Megjelent a hazai fűtetlen fólia alatt érlelt eper is az üzletekben és a piacokon. Egyelőre borsos az ára, de már sokkal barátságosabb, mint a fűtött fóliásé. Kilóját 2400 forintért kínálják, de jellemzően fél kilós kiszerelésben árulták például a szekszárdi piacon, ami így csak 1200 forintot kóstál. A szabadföldi eper várhatóan május 10-e környékére érik be.

Mauthner Ilona

Megjelent a hazai fűtetlen fólia alatt érlelt eper is az üzletekben és a piacokon.

Fotó: Mártonfai Dénes

Április végén az ember már nagyon vágyik a friss gyümölcsre. Végre megjelent a piacokon a tavasz hírnöke, a hazai fóliás eper. Már egy hónapja a külföldről származó változatát is lehetett kapni a boltokban, de a hazainak teljesen más az íze, aromája.

Sokan fél kilós kiszerelésben veszik 

Már pár napja lehet kapni a hazai hidegfóliás eperből Tolna vármegyében is. Az egyik családi vállalkozó, a szedresi Bogdán Mária elmondta, az enyhe tél miatt idén korán megindult a fólia alatt az eper virágzása és az érés folyamatos volt a hűvösebb idő ellenére is. Egyelőre nem nagy tételben, de folyamatosan szedik az első hazai gyümölcsöt és egyszerre három városban – Tolnán, Pakson és Szekszárdon – is árulják. Úgy számolnak, hogy két hét, mire dömping lesz a fóliás eperből, addigra az árak is szelídülnek majd. Jelenleg fél kilós kiszerelésben árulják, kilóját 2400 forintos áron, ami a tavalyinál olcsóbb. 

Olcsóbb a kilója, mint tavaly ilyenkor volt

A nagybani piacon már számos termelő árulja portékáját, de összességében még lényegesen kevesebb áru van a piacon a megszokottnál, olvasható a FruitVeB oldalán. Az állományok állapota kifejezetten jó, fagykárok csak elvétve, lokálisan jelentkeztek az idén. A fűtött termesztés a vége felé közeledik, de hazánkban az üvegházi és a fűtött termesztés mindössze pár tíz hektárt jelent, ami a bőven 800 hektár feletti teljes területet tekintve nem meghatározó. Bár a spanyol és görög tételek miatt jelentkezett némi importnyomás, összességében jó áron, nagy kereslet mellett értékesítették a fűtött termelésből származó szamócát a hazai termesztők.

Könnyű megkülönböztetni a hazait az importtól

A hidegfóliás állományokat most kezdik szedni, ennek ára a nagybani piacon jellemzően kilónként háromezer forint körül van. A magyar szamóca minősége az idén kifejezetten jó, még az import mellett is nagy a kereslet, olyannyira, hogy egyértelműen keresleti piac alakult ki. A termelési költségek emelkedése ellenére a hazai termelők tartják a minőséget, és erre a jó kondícióban lévő állományok miatt az idén vélhetően a továbbiakban sem lehet majd panasz.

Fotó: Mártonfai Dénes

Bogdán Mária elmondta, úgy látja, több lesz a termés a tavalyinál. Bár még egy hete az import szamócára is azt mondta több árus, hogy hazai termék, Bogdán Mária szerint könnyű megkülönböztetni az importot a hazaitól, mert a külföldről jövő eper színe sötétebb, a magyar viszont zamatosabb.

Május 10-e környékén beérik a szabadföldi

A legnagyobb szabadföldi szamócás ültetvény a vármegyében Fadd környékén van egy termelői szövetkezet tagjainak birtokában. Bényi András, a szövetkezet egyik tagja elmondta, húsz éve ugyanazt a fajta epret termesztik, és eddig nem okozott csalódást. Régi fajtáról van szó, jól bírja a hideget is. Már virágzik náluk is az eper, az első termésre május tizedike környékén  számítanak.

A fogyasztó szerint, fő szempont a jó zamat

A sikeres telepítési pályázatok miatt több új szamócaültetvény létesült az országban, viszont ezek elsősorban ipari feldolgozásra termelnek majd, ami azt jelenti, hogy az innen származó termés nem fogja agyonnyomni a friss piacot. A hazai termesztésben továbbra is a kifejezetten jó ízű Clery, Joly és Asia fajták dominálnak, mivel a magyar szamócaexport volumene marginális (mindössze évi 50-80 tonna), ezért a fajtaválasztásnál nem a minél hosszabb eltarthatóság az üzletekben, hanem a zamat a fő szempont.

A tavalyi szezon az átlagosnál valamivel kisebb, nagyságrendileg 5 ezer tonna körüli termést hozott kifejezetten alacsony értékesítési árak mellett. Ha az időjárás csak lassan melegszik fel, vagyis nem csúszik össze a hideg fóliás és a szabadföldi állományok szedése, a hazai termesztők jó idényt zárhatnak a jelenlegi, nagyon korai kilátások alapján.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!