2021.05.14. 14:00
Egy ősi technikával csodákat alkotnak az anyagdarabokból
Ősi technikát alkalmaznak Kapospulán. A Bökdösődő Foltvarró Kör tagjai nemcsak mesés takarókat készítenek, de igen aktív közösséget is építenek.
Berklné Farkas Edit (balra) és Kucskár Ferencné, a Foltvarró Kör tagjai kezükben egy-egy munkával
Fotó: Makovics Kornél
A foltvarrás eredetileg egy olyan kézimunka, amelyet az amerikai földművesek asszonyai készítettek, főként elöregedett ruhaneműk még használható darabjaiból. Története igen régi, a szövés feltalálásának idejére tehető. A szükség és a szegénység hozta életre, amely során praktikus darabokat készítettek a megszőtt anyagdarabokból. Kisebb közösségekben a hosszú téli estéken így múlatták idejüket az asszonyok. Különböző technikákat, mintákat és elnevezéseket találtak ki, amelyeket tovább adtak más tájak asszonyainak is. Napjainkra a technika magas szintű fejlődése a foltvarrás területén is jelentős változásokat hozott. A varrógépek fejlesztése, elterjedése megkönnyítette a varrási folyamatot, de a gépesítés nem feledteti, hogy a kézi varrással készült művek bírnak a legnagyobb értékkel.
Az ősi technika és a varrás szeretetének továbbörökítését tűzték ki céljukként a közel tizenöt éve, Markovics Edit indíttatásából megalakult Bökdösődő Foltvarró Kör tagjai is. – Amikor megalakultunk, szerettünk volna egy összetartó közösséget kovácsolni és minél több érdeklődőnek bemutatni ezt a különleges varrási folyamatot – emelte ki Berklné Farkas Edit, a foltvarró kör tagja. Sikerrel jártak, hiszen közel huszonöt taggal működnek, a fiataltól a nyugdíjas korosztályig folyamatosan érkeztek az újabbnál újabb érdeklődők, Kapospuláról és a környező falvakból egyaránt.
A csoport tagjai a vírushelyzet előtt minden héten összegyűltek egy közös varrásra, ahol a jó hangulatú beszélgetés mellett különböző technikákat sajátítottak el egymástól. – Azt szokták mondani a férjeink, hogy feldaraboljuk az anyagokat, hogy utána ismét összevarrjuk őket – tette hozzá kellő humorral Edit. A folyamat ennél természetesen összetettebb, számtalan minta és lehetőség létezik. Takarókat, táskákat és terítőket is elkészítenek a megannyi használati tárgy mellett, amiket egytől egyig különböző alakzatok mentén komponálnak össze.
„Minden évben egyhetes nyári tábort szervezünk, ahol reggeltől estig varrunk. Előadókat hívunk, akik új mintákat tanítanak. Ezeket elsajátítjuk, és a későbbiekben a varrási folyamatok mentén hasznosítjuk őket”. A tábor fő attrakciója egy közös takaró elkészítése, amit rendre kisorsolnak az érdeklődők körében. Nagy hagyománynak örvend a kezdeményezés, számtalan látogatóval büszkélkedhetnek a szervezők. A tábor mellett az általános iskolás korosztályt megcélozva, foltvarró napokat tartanak, melyek keretében a gyerekek is megismerhetik az ősi technika és a varrás szépségét. Mindemellett igyekeznek megismertetni magukat az ország más településein is, Kecskeméttől Tatabányáig számos ponton megfordultak már, ahol a közös varrást és szakmai eszmecserét követően újabb értékekkel gazdagodhattak.
Számtalan terv és elképzelés jellemzi a Foltvarró Kör jövőjét, de Edittől megtudtuk, hogy a legfőbb vágyuk, hogy a járványügyi korlátozások enyhülésével párhuzamosan ők is végre találkozzanak és új technikákat, történeteket osszanak meg egymással.
Együtt alkotnak egyesületet
Az aktív közösség tagjai nagy szerepet töltenek be Kapospula életében. A Vízmente Néptánc csoporttal összekovácsolódva megalkották a Szívvel-Kedvvel-Lélekkel Egyesületet. – Büszkén kiemelhetem, hogy a község egyik legaktívabb civil szervezeteként minden eseményen jelen vagyunk, bármilyen feladatban számíthat ránk az önkormányzat. Ezt megkeresésünkre Stemler József, Kapospula polgármestere is alátámasztotta. „Örülünk, hogy a faluban működő civil szervezet segítik az önkormányzat munkáját. Az egyesület tagjai részt vesznek a közösségi munkákban is, a szemétszedéseken és a falunapok lebonyolításában is számíthatunk rájuk” – emelte ki.