2022.08.02. 07:00
A gyep is megsínyli az aszályt
A klímaváltozás immár mindenki számára érzékelhető. Nem is kell messzire menni, hogy ezt bárki egyértelműen lássa, hiszen mindenhol kisárgult, kiszáradt gyeppel találkozik az ember. Szakember tanácsát kértük mivel védhetjük növényeinket a rendkívüli időjárásban.
Illusztráció
Fotós: Shutterstock
A száraz hőség nemcsak a gyepnek, a lombhullató fáknak sem kedvez. Olvasónk arról számolt be, hogy száraz levelek sokaságával találkozott egy Sötétvölgyi sétája alkalmával, az erdő látványa a magaslatból pedig igazi őszi hangulatot idézett fel benne. Szekszárd szívében, a Prométheusz parkban sem bírja a forróságot a gyep, ami foltokban szárad ki.
Szakember véleményét kértük, hogyan előzhetjük meg kertünkben és közvetlen környezetünkben a füves területek kiszáradását, elsivatagosodását.
– Fontos újragondolni, hogy milyen növénykultúrákat telepít az ember a környezetébe. A klímaváltozás hatásait már a saját bőrünkön is tapasztalhatjuk, ilyen fokú vízhiányra korábban nem volt példa – tájékoztatta lapunkat dr. Rappai József, kertész, majd hozzátette: jól meg kell fontolni hogyan és miként oldja meg a nyár folyamán az ember gazdaságosan az öntözést.
A szakember kiemelte a kertben a csepegtető öntözőrendszer kiváló megoldást jelenthet. Ezzel a módszerrel célzottan a gyökérzóna nedvesítését tesszük lehetővé. További előnyei ennek az öntözési formának a pontos adagolás, a minimális párolgási veszteség, a víztakarékosság, az egyszerű és precíz tápanyagszállítás, a magas hatékonyság, ami minimális energiabefektetéssel érhető el.
– A módszer, azért nagyon sikeres, mert gyakorlatilag bárhol felhasználható. Mezőgazdaságban, haszon kertben, de akár parkokban és díszkertekben is elterjedt - mondta el a szakember.
A gyep öntözését a legjobb a reggeli órákban végezni nyáron, mivel a víz ilyenkor tud legjobban hasznosulni. Az alacsony párolgásnak köszönhetően mélyebben jut a víz a talajba, a felesleget pedig a növekvő hőmérséklet párologtatja el, így kisebb az esélye a pangó víz és a befülledés kialakulásának. A kertész javaslata azoknak, akik nem korán kelő típusok, hogy az esti órákat válasszák az öntözésre, ugyanis a párolgás mértéke ilyenkor is megfelelő, viszont nagyobb az esély a befülledésre.
Az öntözést csak permetezve végezzük, nagy nyomást semmiképp ne használjunk és az árasztásos öntözési módszert sem ajánlatos a gyepnél alkalmazni. Érdemes minél több fát telepíteni, hiszen egyéb kedvező hatásuk mellett az árnyékos helyek sokkal kevesebb vizet igényelnek.
A fűnyírást is érdemes ritkábban végezni és semmiképp nem ajánlatos túl rövidre vágni a gyepet. A mulcsozó fűnyíró egyre népszerűbb, ugyanis fontos szerepe van a vízmegtartásban, a párologtatás csökkentésében.
Fotó: Mártonfai Dénes