2014.07.16. 08:35

Valkay és Szemerei kitett magáért

Hatvannégy számban avattak bajnokot a hétvégi országos bajnokságon. Az AC Szekszárd serdülő atlétái két-két aranyat nyertek Tatabányán.

Balázs László

Szombaton és vasárnap Tatabányán rendezték az újonc- és serdülő korcsoport országos bajnokságát. A 13-15 évesek seregszemléjén összesen 64 versenyszámban avattak bajnokot. A megszerezhető érmek száma egy harmadával csökkent, így a Tolna megyei atléták szereplése abszolút sikeres mondható (14 érem). Az elmúlt két év szinte felülmúlhatatlannak tűnő szereplését (2012-ben 17, 2013-ban 14 érem) sikerült megismételni, pedig a Tóth Lili révén megszerezhető két biztos arany egy korosztállyal feljebb került. Az elmúlt év éremszerzői közül ismét az első háromban végzett Valkay Tamás, Szemerey Levente, Pap Endre és Besenyei Ágota.

Valkay, Szemerei: dupla

A legeredményesebb ismét Valkay Tamás volt, aki egy sérülés miatt gyakorlatilag egy hónapig nem edzett. Ez meglátszott a szereplésén, hiszen az elmúlt évben nagy fölénnyel megszerzett első helyekért most nagyon meg kellett küzdenie. 300 m-es gátfutásban pedig – igaz csak centiméterekkel – de lemaradt a dobogó legfelső fokáról. Első versenyszámában, 100 m-es gátfutásban a táv közepéig a második helyen futott, de a végén ellenállhatatlanul tört előre, szoros versenyben megszerezte az aranyérmet. Magasugrásban nagyot küzdött, 184 cm-en csak harmadikra jutott át, ezt követően a 187-et elsőre ugrotta, ami már a győzelmet jelentette számára.

[caption id="" align="alignleft" width="334"] Valkay Tamás (a dobogó tetején) két aranyéremmel búcsúzott az AC Szekszárdtól és edzőjétől, Gaál Lászlótól
[/caption]

Szintén két aranyérmet szerzett Szemerei Levente, aki már 2013-ban is remekül szerepelt. Ezúttal azonban egy évvel idősebbekkel kellett felvennie a harcot. Levente 1500 m-es akadályfutásban is bajnokságot akart nyerni, ennek érdekében megtett mindent, rendkívül szorgalmasan edzett. A sok munkának meglett az eredménye: az akadályfutást simán, taktikusan futva megnyerte. A második napon következett a 3000-es döntő, ahol emlékezetes futással, remek hajrával utasította maga mögé a mezőnyt.

Németh Gyula másik tanítványa, Pap Endre szintén szerette volna megismételni elmúlt évi győzelmeit 800 és 1500 méteren. Jó edzettségi állapotban állt rajthoz, ami az egyéni csúcsokhoz elég volt, de a győzelemhez kevés. Békéscsabai ellenfele mindkét alkalommal erősebb hajrájával megelőzte.

A dombóvári középtávfutó műhely sem maradt érmek nélkül: a múlt évi bronzérmet ezúttal fényesebbre váltotta Besenyei Ágota. Debreceni riválisával végig fej-fej mellett haladva leszakították a mezőny többi tagját, a hajrá azonban az alföldi lánynak sikerült jobban.

A másik DOVASE-érmet pedig az elmúlt években sikert sikerre halmozó Tóth lányok öccsének, Tóth Boldizsárnak a nyakába akasztották, aki a családi hagyományokat folytatva akadályfutásban szerezte meg a harmadik helyet.

Két érem gerelyhajításban

Érdekesen alakult a serdülő lányok gerelyhajító versenye, ahol két szekszárdi lány is érdekelt volt. Sorozatról-sorozatra változott az élen állók sorrendje, még az utolsó dobásaikkal is javítani tudtak a döntő résztvevői. Végül öten dobtak 40 méter felett, köztük a végül második helyet megszerző Máté Fanni és nagy egyéni csúccsal és kiegyensúlyozott versenyzéssel előrukkoló bronzérmes Pusztai Petra.

Óriási csatát hozott az újonc fiúk magasugró versenye is: Scherer Tamás két tanítványa is felállhatott a dobogóra. Németh Mátyás a győztessel azonos eredményt elérve csak egy rontott kísérlettel lemaradva a második helyen végzett. Fekete Gergő is jól versenyzett: a 152 cm-en végrehajtott hatalmas ugrását ha megismétli, talán a győzelemhez is elég lett volna.

A klub harmadik ígéretes újonc korosztályú tehetsége, Rittberger András gátfutásban tette le névjegyét. Annak ellenére jelentősen tudott javítani döntőben elért eredményén, hogy a hátszeles előfutam után a döntőben nem segítette őket a légmozgás. András a fizikálisan sokkal erősebb győztes mögött a második helyen ért célba.

A megyei eredmények

Serdülők, 100 m gát: 1. Valkay Tamás (AC Szekszárd, a bajnok edzője: Gaál László) 13.41. Magasugrás: 1. Valkay Tamás 1,87. 1500 m akadály: 1. Szemerei Levente (AC Szekszárd, a bajnok edzője: Németh Gyula) 4:42.76. 3000 m: 1. Szemerei Levente 9:29.99. 1500 m akadály: 2. Besenyei Ágota (DOVASE) 5:29.78. 1500 m: 2. Pap Endre (AC Szekszárd) 4:27.04. 800 m: 2. Pap Endre (AC Szekszárd) 2:03.60. Gerelyhajítás: 2. Máté Fanni (Szekszárdi AK SE) 42,28 m, 3. Pusztai Petra (Szekszárdi AK SE) 41,51. 300 m gát: 3. Valkay Tamás 39.55. 1500 m akadály: 5. Fényes Fruzsina (AC Bonyhád) 5:54.04. Diszkoszvetés: 5. Czeller Gábor (Tamási Omega AC) 46,46. Magasugrás: 6. Katona Kitti (AC Bonyhád) 1,54. 1500 m: 6. Kocsis Kata (AC Bonyhád) 5:05.52. Kalapácsvetés: 6. Czeller Gábor (Tamási Omega AC) 51,30. Ötösugrás: 7. Mercz Kevin (AC Szekszárd) 17,23.
Újoncok, 80 m gát: 2. Rittberger András (Szekszárdi AK SE) 13.14. Magasugrás: 2. Németh Mátyás (Szekszárdi AK SE) 1,55, 3. Fekete Gergő (Szekszárdi AK SE) 1,52. 1000 m akadály: 3. Tóth Boldizsár (DOVASE) 3:16.13. 1000 m akadály: 4. Berenkei Gábor (Szekszárdi AK SE) 3:22.78. 1000 m akadály: 4. Csizmadia Kitti (DOVASE) 3:34.88. Távolugrás: 4. Fekete Gergő (Szekszárdi AK SE) 5,06. Magasugrás: 5. Steiner Ákos (AC Bonyhád) 1,44. 80 m gát: 5. Fekete Gergő (Szekszárdi AK SE) 13.49. Ötösugrás: 6. Rittberger András (Szekszárdi AK SE) 11,92. 2000 m: 6. Tóth Boldizsár (DOVASE) 6:57.36. Távolugrás: 7. Németh Mátyás (Szekszárdi AK SE) 4,63.