Gasztronómia

2010.12.26. 00:00

Csillagánizs - nem csak díszítésre

Több ezer éve használjuk a csillagánizst, melyet nemcsak édes ételek, de csirke, marha, sőt hal ízesítésére is érdemes kipróbálni

Mindmegette.hu

Honnan származik?

A csillagánizs egy Délnyugat-Kínában és Vietnámban őshonos örökzöld fa csillag alakú gyümölcse, amit szárított formájában fűszerként használunk. Manapság főleg Kínában, Japánban, Laoszban, a Fülöp-szigeteken, Indonéziában és Jamaicában termesztik.

Az afrodiziákumként is számon tartott fűszert a kínaiak már 3000 éve használták, és mind a mai napig szerves részét képezi az kínai konyhának. A csillagánizst – amely az ánizshoz hasonlatos ízét és illatát az anetol nevű vegyületnek köszönheti – a maláj és az indiai konyha is gyakorta használja.

Az erőteljes, az ánizsnál markánsabb illatú fűszer az indai fűszerkeverékek és a kínai ötfűszerkeverék egyik alapja (a többiek: fahéj, szegfűszeg, édeskömény, szecsuáni bors).

[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Az egyik legdekoratívabb fűszer a csillagánizs
[/caption]

A csillagánizs karrirje Európában

Nagy ázsiai múltja ellenére a csillagánizs csak a 16. század legvégén, 1588-ban jelent meg Európában Sir Thomas Cavendish angol utazó jóvoltából. Akkortájt főként gyümölcsös ételekhez adták, de sültek és lekvárok elkészítéséhez is használták, sőt likőröket is készítettek belőle. Amerikába még később, 1971-ben tette be a lábát a csillagánizs, miután a kormány engedte annak Kínából történő behozatalát.

A csillagánizst a francia gasztronómia is nagyon kedveli. A kor nagy elméi zöld múzsájának – az abszintnak – a betiltása után megszületett a francia aperitifek új hulláma, ami szintén az abszintra is oly jellemző ánizsos ízre épített. A leghíresebb közülük a Provence környékén őshonos Pastis, amit 1932-ben alkotott meg Paul Ricard.

Európában és Amerikában a csillagánizst főleg az ánizs helyettesítésére használják, meg sokszor dekoratív külseje miatt esik rá a választás. Legtöbbször gyümölcskompótokat, dzsemeket ízesítenek vele, de süteményekhez, illetve húsokhoz is adják. Csillagánizzsal ízesíthető hal, baromfi, marhahús vagy bárány.

Ha ánizs helyett használjuk, ebben az esetben ½ teáskanál ánizs nagyjából 1 zúzott csillagánizzsal helyettesíthető.

A gyümölcsök és kompótok mellett a zöldségekhez is nagyon illik. A húsos ételek közül a ragukhoz is használhatjuk, de tölthetünk vele egész csirkét vagy kacsát. A csillagánizs jól muzsikál a gyömbérrel, fahéjjal, szegfűszeggel és a borssal. Brownie-ba, mézeskalácsba és péksüteményekbe is remek.

Ha érdekel, hogy milyen ételek ízesítésére használhatod a csillagánizst, kattints cikkünkre. Recepteket is találsz! >>>

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!