mezőgazdaság

2019.09.18. 14:00

Vágják a napraforgót, közepes termés lesz

Megkezdődött a napraforgó betakarítása. Tolna megyében idén 33 ezer hektáron vetettek a növényből a gazdák. A termés mennyisége átlagos. A felvásárlási árak a magok olajsav-tartalmától függően alakulnak. Úgy tűnik, idén azok jártak jól, akik nem szerződtek le előre, mert a felvásárlási árak most emelkednek.

Mauthner Ilona

Fotó: Shutterstock

Megkezdték a gazdák a napraforgó betakarítását, az első eredmények vegyesek, hektáronként 3,2–3,7 tonnás a termésmennyiség, de hallani magasabb eredményekről is. Dr. Vörös Géza agrármérnök elmondta, a megyében a jó átlagnak a hektáronként négy tonna fölötti mennyiség számít, idén úgy tűnik ez alatt lesz az eredmény. Keléskor, májusban, hűvös, csapadékos volt az időjárás, ami nem kedvezett a növénynek. A szárakon fehérpenészes rothadás is tapasztalható. A szeptemberben lehullott közel negyven milliméternyi csapadék szintén nem használt.

A tengelici székhelyű Fito-Ten Kft. ügyvezetője, Kövecses Imre elmondta, több mint háromszáz hektáron vetettek napraforgót, melynek a betakarítását még nem kezdték el. A deszikkálást követően (érésgyorsítás) három napig esett az eső, így várniuk kellett, terveik szerint vasárnap kezdték el a betakarítást három kombájnnal. Ha minden jól alakul, akkor nyolc nap alatt végeznek a területtel.

Kövecses Imre elmondta, a termény egy részére kötöttek előre felvásárlási szerződést, de most úgy tűnik, az járt jobban, aki nem szerződött, mert a piaci ár most magasabb, mint korábban volt. A HO-s (magas olajsav-tartalmú) napraforgómag tonnájáért a száztizenhat-száztizenhétezer forintot is megadják a kereskedők. A környékbeli gazdálkodók a foktői Glencore Kft.-nek adják a terményüket, de a szolnoki feldolgozóba is sokan szállítanak. Nagy felvásárlók még a madár­eleséget, takarmányt készítő üzemek, a maradékot pedig külföldön próbálják meg értékesíteni a kereskedők.

A megkérdezett gazdálkodók azt is elmondták, a napraforgótermesztés nem mindig gazdaságos, ezért sokan inkább a repcét választják helyette. Szabó István nagykónyi gazdálkodó szerint, a repce nem zsarolja ki annyira a talajt, mint a napraforgó, és emellett kevesebb ráfordítással jobb eredményt lehet elérni vele, ha betartják a szükséges technológiát a termelők. A repcét egyébként most kell elvetni (sokan már el is vetették), a napraforgót viszont tavasszal. Nagyon fontos a fajtaválasztás is, mert a hazai gazdálkodók terményeinek a felvásárlási árát is befolyásolja a világpiac.

Hamarosan kezdődik a kukorica betakarítása is, idén tavasszal a gazdák a szokottnál (kilencven–százezer hektár) kevesebbet vetettek (hetvenezer hektár) a megyében. A vetésterület csökkenésének egyik oka, hogy alacsony volt a termény ára, tavaly például csak negyvenkétezer forintot fizettek tonnánként, két éve pedig harminchét–harminckilencezer forintot. Idén úgy tűnik valamennyit emelkedik a tengeri tonnánkénti ára, de azt be kell látniuk a gazdáknak, hogy csak nagyon jó minőségű fajtákkal, kidolgozott és betartott technológiával versenyképesek a hazai és a külföldi piacon, mondta dr. Vörös Géza.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!