Technológia

2023.11.01. 14:00

Hamarosan minden családban lesz drón

Hódítanak a drónok, egyre több hazai vállalkozás kezdi használni őket. Tamásiban, Kólya József cége építőipari és mezőgazdasági célra is igénybe veszi ezeket a modern technikai eszközöket.

Wessely Gábor

Az élet egyre több területén használnak drónokat. Szomorú aktualitásként említhető a hadviselés, de békeidőben is ott vannak már ezek az eszközök az építőipartól a filmgyártásig, a mezőgazdasági állapotfelméréstől a síbalesetek sérültjeinek felkutatásáig mindenütt.

Kólya Roland (balról), Kólya József és Juhász Sándor a drónokkal (A szerző fotója)

Kólya József tamási cége két drónt használ. Egyiket mezőgazdasági, másikat építőipari, főként földmunkáknál. Na, nem a drónok szántanak, és nem a drónok dózerolnak, de elvégzik a munkálatok előtti állapotfelmérést, ami alapján kiszámítható például az árkok és töltések építése során megmozgatandó föld tömege, vagy látható a növényzet állapota, a permetezendő terület nagysága.

Az építőipari felhasználás szakértője a tamási társaságnál Juhász Sándor.

– A levegőből történő drónos helymeghatározás pontossága már eléri a földi mérésekét – mondja. – Nagy előnye, hogy gyorsabb, mint ha a földmérő gyalogosan járja be a terepet, sőt, olyan helyek is láthatók és bemérhetők fentről, amelyek lent, a domborzati vagy a talajviszonyok (például mocsarasság) miatt nehezen, vagy egyáltalán nem közelíthetők meg. A készített felvételeket 3D-s modellé alakítjuk egy szoftver segítségével, s azzal dolgozunk, megtervezve például egy útépítés töltéseinél és bevágásainál végzendő földmunkákat.

Ezt a kínai gyártmányú Phantom 4 RTK típusú drónt tehát főként geodéziai, építőipari célra használják. A másik, a Phantom 4 Multispectral segíti a mezőgazdasági tevékenységet. Ezzel Kólya Roland foglalkozik.

– Az a fő eltérés a másikhoz képest – mutat rá –, hogy ezen olyan kamera van, amely elsősorban növényegészségügyi állapotfelmérésre alkalmas felvételeket készít. Megállapítható a kultúrnövényzet pillanatnyi helyzete, erőssége, a károsítók jelenléte. Az adatok számítógépre vihetők, elemezhetők, és elvégezhető ezek alapján például egy foltkezelő permetezés. Magát a permetezést általában még nem drónok végzik, de dolgoznak rajta a fejlesztők, s előbb-utóbb kiváltják a repülőgépeket. Kis mennyiségek már kijuttathatók drónnal, most az ötven literes kiszállítás megoldása a cél.

A cégvezető, Kólya József meggyőződése, hogy a drón a jövő technikai eszköze. Azt jósolja, hogy a tévéhez és a mobiltelefonhoz hasonló módon nemcsak a gazdasági életben, hanem, hamarosan minden háztartásban megtalálhatók lesznek. Magyarországi használatukat jelenleg túlszabályozottnak tartja.

Működtetője köteles a drónt bejegyeztetni

Nemcsak katonai felderítési eszközként és nemcsak gyerekjátékként tekintünk ma már a drónra. Ezek voltak az első felhasználási területei, de az utóbbi időben egyre több helyen alkalmazzák az iparban, a mezőgazdaságban, a kommunikációban. Egyre több eszköz mozog a légtérben, a balesetek elkerülése érdekében történt a szabályozás. Működtetője köteles a drónt bejegyeztetni, a pilótajogosítványt megszerezni, felelősségbiztosítást kötni, és a repülést támogató mobilapplikációt használni. Lakott terület feletti repülés esetén légtérhasználati engedély beszerzése is szükséges. Tilos a drónok használata kiemelt infrastruktúrák (pl. az atomerőmű), védett katonai, rendvédelmi objektumok, illetve külképviseletek közelében.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!