falusi csok

2019.04.17. 17:30

Vonzóvá teszi a vidéken maradást

Július 1-jétől indul a falusi CSOK. A megyében száz települést érint a program. Az intézkedéstől azt várják, hogy segítse a vidék népességmegtartó erejét, hogy ne néptelenedjenek el a falvak.

Munkatársainktól

A program egyelőre három évig, 2022. június 31-ig lesz elérhető. Ugyanakkor a kormány monitorozni fogja, milyen hatása van a falusi CSOK támogatási rendszerének a kistelepüléseken.

– Kétezer fős településünk rendelkezik azzal az infrastrukturális háttérrel, hogy élhető lakóhelyet biztosítson az ingatlantulajdonosoknak – nyilatkozta Szűcs Sándor, Zomba polgármestere, aki leszögezte, náluk a munkanélküliség gyakorlatilag nem mérhető. – Teljes körű egészségügyi ellátást biztosít a főállású háziorvos, gyermekorvos és védőnő, gyógyszertár működik a faluban. A közoktatás intézményei biztosítják a gyermekes családok számára az iskolai tanulmányok folytatásához szükséges feltételeket. A zombai közösségi életet 8 civil szervezet az önkormányzat által működtetett művelődés házzal közösen biztosítja. Minden évben több nagy rendezvényünk van, melyek hozzájárulnak a közösségi életérzés megerősítéséhez. Zombát tekinthetjük Szekszárd vagy Bonyhád „elővárosának”, a megyeszékhely közelsége városi életet tesz lehetővé településünkön.

– Még nagyon friss az információ, hogy a korábbi CSOK-hoz képest milyen feltételekkel lehet igényelni a támogatást – nyilatkozta László Attila, Závod polgármestere. – Csak reménykedünk abban, hogy lesz pozitív hozadéka, vonzza és itt tartja majd a fiatal párokat. Véleményem szerint elsősorban nem a pénzen múlik a vidék népességmegtartó ereje, hanem inkább a jövedelmi viszonyok és a megfelelő munkahelyek határozzák meg, hogy ki marad vagy megy egy településről. Az irányvonal – hogy üresen álló házakat fiatalok vegyenek meg – nem rossz, de még nem kiforrott. A célközönségnek meg kell ismernie, hogy milyen lehetőségek rejlenek a családtámogatási program mögött.

– Rengeteg házat nem laknak a faluban, ezért azt remélem, hogy a falusi CSOK lendületet ad az ingatlanpiacnak – mondta Tóth István, Bogyiszló polgármestere. Hozzátette, arra lát esélyt, hogy nagyobb településekről költöznek a községbe, amely az M9-esnek köszönhetően Szekszárdról is rövid idő alatt elérhető. Hamarosan bölcsődéje is lehet Bogyiszlónak, az önkormányzat vásárolt ehhez egy telket, a tervezés folyamatban van, a szükséges forrásra pedig pályázatot nyújtanak be.

Őcsényben valószínűleg nem hoz nagy változást a falusi CSOK, mondja Fülöp János polgármester. Szekszárd közelsége miatt a jobb ingatlanok már elkeltek. Eladó ötmilliós ház nincs, inkább már csak húszmillió forintnál drágábbat találni, ezek talán két-három családot érdekelhetnek. Fülöp János szerint ugyanakkor biztosan többeknek is valódi segítség lesz a CSOK, és azt is el tudja képzelni, hogy a támogatásnak köszönhetően nő a házasodási kedv, még akár Őcsényben is.

Kétyen az elmúlt időszakban emelkedett a lakosság száma. Gödrei Zoltán, Kéty polgármestere arról számolt be, hogy náluk öt eladó ház van, ebből négy kisebb felújítást igényel, egy komolyabbat. A település vezető szerint náluk a CSOK várhatóan nem okoz nagy átalakulást, de úgy véli, általában előnyös lehet ott, ahol megfelelő infrastruktúrát találnak a betelepülők, és azoknak is megoldást jelenthet, akik ragaszkodnak falujukhoz, és más úton nem jutnának lakáshoz.

A Tolna megyei települések részletes listája ITT olvasható.

Fontosabb tudnivalók a CSOK-ról

A falusi csok rendszerében a kedvezményezett kistelepüléseken használt lakás és ház vásárlására, illetve a megvásárolt ingatlan felújítására, korszerűsítésére és kibővítésére egy gyermek megléte vagy vállalása esetén 600 ezer forint, kettő gyermek eseten 2 millió 600 ezer forint, három vagy több gyermek esetén pedig 10 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a fiatal párok.

Megelőzendő, hogy az intézkedés rendkívüli módon felhajtsa a falusi ingatlanok árait, a kormány azt a döntést hozta, hogy a támogatási összegek maximum fele költhető vásárlásra, a fennmaradó rész pedig korszerűsítésre, felújításra fordítható. A három vagy több gyereket vállaló családok esetben, amennyiben a megvásárolt ingatlan ára nem éri el az 5 millió forintot, akkor a fennmaradó összeg a 10 millió forintos keretig teljes mértékben felhasználható lesz felújításra, bővítésre.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában