tapasztalatszerzés

2021.10.21. 17:30

Nemcsak halat, de hálót is kaphatnak a SVÉT-től a fiatalok

Éttermek látták vendégül a gyermekvédelmis fiatalokat. A SVÉT lehetőséget is kínál a tapasztalatszerzéssel. A program résztvevői belekóstoltak a jövő gasztronómiájába. Példa a minőségi munkára.

Szeri Árpád

Fotó: Beküldött kép

Mustot ittak, különleges ételeket kóstoltak és szakmai tapasztalatot gyűjtöttek a napokban a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató nevelőszülőinél vagy lakásotthonaiban nevelkedő, Baranya és Tolna megyei fiatalok. Ezek a lányok és fiúk jövőjüket a vendéglátás különböző területein képzelik el. A cukrászatot, szakács szakmát, felszolgálást tanuló diákok egy rendkívüli pályaorientációs eseményen vehettek részt a SVÉT jóvoltából.

De mit is rejt a rövidítés? A Stílusos Vidéki Éttermiség Egyesület olyan szerveződés, mely a Mosolyt Fakaszt elnevezésű, országos mentorprogramot gondozza. Ennek keretében a családjukból kiemelt fiatalok számára hívja fel a figyelmet a vendéglátásban rejlő munkalehetőségekre. A szóban forgó programra egyébként az ország tizenhárom megyéjében működő gyermekvédelmi szolgáltató teljes területéről pályáztak az érintettek.

– Közösségünk küldetésének tekinti, hogy közvetlenül is felvegyük a kapcsolatot a nehéz sorsú, családjukat vesztett, de a szakma iránt érdeklődő gyermekekkel és fiatalokkal, segítve őket a tapasztalatszerzésben – mondta a programsorozatról Ruprecht László séf, a SVÉT elnöke. – Baranya megyében két étterem: a villányi Mandula és a hosszúhetényi Almalomb is csatlakozott szervezetünkhöz. Így a napokban ők látták vendégül azt a húsz, gyermekvédelemben nevelkedő, Baranya és Tolna megyei fiatalt, akik a vendéglátásban képzelik el későbbi életüket.

A személyes találkozáskor a vendéglők kitettek magukért, nem csupán egy háromfogásos, pazar ebéddel várták a fiatalokat. Villányban megismerték a borkészítés titkait, Hosszúhetényben pedig az étterem saját készítésű termékeit – füstölt sót, kenyeret, különböző italokat – is megkóstolhatták. Mindkét étteremben valóságos terülj, terülj asztalkám fogadta a gyerekeket: az étlapról rendelhették meg az ebédet, a levestől a desszertig különféle ételcsodákat tálaltak fel nekik. A fiatalok maguk is cukrászatot, szakács szakmát, felszolgálást tanulnak, így külön élményt jelentett számukra, hogy az ott dolgozókkal is beszélgethettek. Ebéd közben a minőségi, szezonális alapanyagokról az elkészítés érdekes lépéseiről volt szó, és nemcsak megkóstolták, de le is fotózták a különleges fogásokat.

Éttermi életkép, asztalfőn Kaproncai Karina Fotó: Beküldött kép

Kaproncai Karina számára kézügyessége és kreativitása alapján javasolták általános iskolai tanárai a cukrászképzést. Ezért jelentkezett a Tolna Megyei SZC Hunyadi Mátyás Vendéglátó Szakképző Iskolájába. A szekszárdi intézmény 11. osztályos, végzős diákja a remek ebédnél is fontosabbnak tartotta, hogy társaival együtt bemehetett az étterem vendégek elől elzárt területeire. – Az egész program bátorítást adott, hogy jó úton járunk, mert a szakmánk biztos munkahelyet jelenthet számunkra – foglalta össze gondolatait. – Jól éreztük magunkat és nagyon köszönjük ezt a lehetőséget!

Szécsényi Sándor, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató Dél-Dunántúli Területi Igazgatóságának igazgatója hangsúlyozta, hogy az intézmény legfontosabb eredményességi mutatója az, ha olyan gyermekeket bocsát ki, akik megállják a helyüket az életben. – Ez a nap a pályaorientációt szolgálta, ráadásul csúcsminőségben – tette hozzá. – Gyermekeink megismerhették, hogy milyen is a jövő gasztronómiája, egyúttal jó példát is láttak saját szemükkel a minőségi munkára. Azt tapasztalták meg, hogy bátran álmodhatnak nagyot, kellő szorgalom és hozzáértés birtokában ezek az álmok megvalósulhatnak.

Borítókép: Hosszúhetény, a fotó bal szélén a szekszárdi fiatal

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában