pollenhelyzet

2019.10.18. 10:30

Korábban kezdődött, és elhúzódik a virágzás

Budavári Kata

Parlagfű bemutatót tartottak közösen az ANTSZ, a Földhivatal és a földmérők

Forrás: MW

Fotó: Lehoczky Péter

A szekszárdi csapdában a 27. hét végén jelentek meg az első parlagfű pollenszemek, áll a megyei kormányhivatal népegészségügyi osztályának tájékoztatójában. A 33. hét végétől, azaz augusztus közepétől a virágpor mennyisége minden nap nagyon magas szinten volt, a párás meleg időszakokban egy-egy napon extrém magas koncentráció értékeket ért el, főleg azokon a területeken, ahol a rendszeres parlagfűirtás elmaradt.

Az elmúlt évek adataival összehasonlítva, 2019-ben a parlagfű virágzása az átlagosnál kicsit korábban és virulensebben kezdődött.

Augusztus közepe óta nagyon gyorsan emelkedett a parlagfű pollenjének koncentrációja, és egyre magasabb értékeket ért el. Az augusztus végére nem jellemző kánikulában visszaesett a parlagfű pollenszórása, bár mennyisége az elmúlt évek átlagait még így is meghaladta, de a 2017. évi nagyon magas összes pollenszámot, illetve napi maximum értéket nem érte el. A kevés csapadékot hozó, enyhe szeptemberi időjárásban a sokéves átlag alatti volt a parlagfű virágporának a mennyisége a levegőben. Viszont a kitartó, enyhe őszi időben sokáig elhúzódhat még a parlagfű virágzása.

Az elkövetkező napokban a parlagfű pollenkoncentrációja várhatóan országszerte alacsony marad. Minimális koncentrációban előfordulhat még néhány más, nyáron jellemző allergén, így a pázsitfűfélék, a libatopfélék, a csalánfélék, a kenderfélék, az üröm és az útifű pollenje is a levegőben. A kültéri allergén gombák spóraszáma jellemzően alacsony-közepes, de helyenként elérheti a magas szintet.

Szekszárdon 2019-ben a főosztály az Országos Aerobiológiai Monitorozás keretében január 29-én, az 5. héten helyezte üzembe a pollencsapdát – hasonló időszakban, mint az előző években. A csapda azóta folyamatosan működik. Helyének felülvizsgálata május elején megtörtént. Ennek következtében a csapdát egy magasabb pontra helyezték át. Így az eredmények még pontosabban jellemzik Szekszárd 60 kilométeres körzetében a kültéri levegő biológiai állapotát. A 31. héttől a csapdában hetente kétszer történt mintavételi dobcsere. A 40. héttől azonban már ismét csak hetente történik a csapdában dobcsere és adatközlés is.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában