Pollen

2023.05.06. 09:53

A globális felmelegedés miatt is erősebb az allergiaszezon

A globális felmelegedéssel nemcsak a pollennel szennyezett területek és a pollenkoncentráció nő, hanem az allergiások száma is. Hazánkban is elindult már az idei allergiaszezon, így fontos, hogy az érintettek tudják, a hétköznapokban hogyan csökkenthetik a kínzó tüneteket.

TEOL

Illusztráció

Forrás: Shutterstock

A globális felmelegedéssel nemcsak a pollenkoncentráció és a pollennel szennyezett területek növekednek, hanem az allergiások száma is – ezt állapította meg az a kutatás, amelyet három kontinens 17 városának adatai alapján végzett egy magyar és egy amerikai szakértő. A kutatás eredményei rávilágítottak arra is, hogy a fagymentes napok számának növekedésével meghosszabbodik a pollenszezon és növekszik a pollenkoncentráció. Mindemellett a pollenérzékenyek száma a közeljövőben valószínűleg fokozatosan szintén emelkedni fog, egyrészt a környezetünkben egyre széleskörűbben alkalmazott vegyi anyagok mennyisége miatt, másrészt pedig azért, mert a globális felmelegedés révén az allergén növények élőhelyei észak felé terjeszkednek.

Mindehhez – egy amerikai tanulmány szerint – hozzáadódik, hogy a globális felmelegedés miatt a növények korábban kezdenek virágozni, a fokozott szén-dioxid kibocsátás pedig több virágpor előállítására készteti a növényeket. 

Hazánkban is elindult már az idei allergiaszezon, a tavaszi magasabb hőmérséklet hatására erősebb pollenterhelésre van kilátás, ráadásul – figyelmeztet a Nemzeti Népegészségügyi Központ - ebben az időszakban egyszerre nagyon sokféle allergén növény virágpora található meg a levegőben. A napi pollenjelentésből az is kiderül, hogy a kőris, a fűz, a tölgy, és az erős allergénnek számító nyír pollenje közepes, míg a közepesen erős allergénnek számító platáné pedig magas koncentrációban van jelen.

Ez itthon különösen széles kört érintő problémának számít: egy korábbi felmérés szerint a 15-59 éves magyarok egyharmada pollenallergiás, viszont az érintettnek csak kevesebb, mint a fele mossa gyakrabban virágporszezonban a ruháit és lakástextíliáit. A pollenérzékenység tüneteinek elkerülése vagy csökkentése érdekében főleg a nők és az 50 év felettiek mosnak gyakrabban, míg a diplomások és a fővárosiak körében kevésbé népszerű ez a szokás. 
Abban a napszakban, amikor a legmagasabb az adott növény pollenjeinek koncentrációja a levegőben, érdemes lehetőség szerint a lakásban tartózkodni csukott ablakok mellett. 

Viszont, ha mégis kimozdulunk otthonunkból, hazaérve a ruháinkon és bőrünkön megtapadhatnak a pollenek, ezért érdemes átöltöznünk, valamint arcunkat és kezünket átöblítenünk vízzel. A megszokottnál gyakoribb tisztálkodás, illetve akár napi, samponmentes hajmosás is ajánlott. Miután átöltöztünk, érdemes a ruhákat is minél előbb megtisztítani a pollenektől, mielőtt azok más tárgyakkal érintkeznének. 

A beltéri levegőminőség javítására alapvetően a szellőztetés a leginkább ajánlott, de pollenszezonban figyelni kell arra, hogy ez este történjen, amikor jelentősen csökken a pollenkoncentráció. Különösen hasznos lehet ilyenkor, ha a légkondicionálónk alkalmas arra, hogy kiszűrje a polleneket a lakás levegőjéből. 
 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában