Mezőgazdaság

2023.07.02. 07:00

Az alacsony felvásárlási árak megviselik a gazdálkodást

A tavalyi év nehézségei után – rendkívüli aszály, kevés lett a termés, alacsony árak, eladatlan termény, megváltozott támogatási rendszer–- egyre több gazdálkodó érzi úgy, hogy számtalan gond nehezíti a munkájukat. Az Agroinform.hu készített egy felmérést, melyben gazdákat kérdeztek meg arról, mit tartanak a legnagyobb kihívásnak a munkájuk során.

Mauthner Ilona

A felvásárlási árak alakulásától, a termeléshez kapcsolódó költségek megugrásától, valamint az új támogatási rendszerhez kapcsolódó adminisztráció vélt nehézségeitől tart ma leginkább egy átlagos gazdálkodó – derül ki az Agroinform.hu a gazdálkodói hangulatot és terveket célzó felméréséből.

Hektáronként legalább 7 tonna feletti terméshozamot kellene ahhoz elérni, hogy a magas költségek megtérüljenek. A kép illusztráció.

Az elmúlt egy évben számos komoly nehézséggel kellett szembesülnie a mezőgazdaság legtöbb szereplőjének, elég csak a rendkívüli aszályra, a terménypiaci anomáliákra, az inputanyagok drágulására gondolni. Mindez természetesen kihat a mezőgazdasági termelők hangulatára, amelynek felmérését célozta a már említett kutatás. Az eredmények többszáz, többségében kisebb, 150 hektár alatt gazdálkodó válaszai alapján születtek.

A mezőgazdasági termelés eredményessége szempontjából a válaszadók 51 százaléka ítélte kifejezetten rossznak, további 19 százalék pedig az átlagosnál gyengébbnek a tavalyi évet. Ugyanakkor 30 százalék elégedettségét fejezte ki a tavalyi év eredményeit illetően. Azok közül ugyanakkor, akiknek negatív tapasztalataik voltak, mindössze 6 százaléknyian nyilatkoztak úgy, hogy idén gyökeres változtatást eszközölnek, vagy felhagynak a gazdálkodással, 19 százalék visszafogja, miközben 75 százalék teljesen a korábban megszokott módon folytatja tovább a tevékenységét.

A tolnai gazdálkodók közül is megkérdeztünk néhányat arról, mit tartanak idén a legnagyobb kihívásnak. A többség azt mondta, jelenleg az alacsony felvásárlási árak, a bizonytalan piaci értékesítés jelenti a legnagyobb gondot. Sok termelőnek maradt a nyakán a tavalyi termény, és foglalja a helyet a tárolókban, bértárolókban, miközben már az új búzának kellene a hely. Van aki úgy érzi, átverték, hiszen tavaly a viszonylag magas felvásárlási ár csak pár hétig tartott, majd kiviteli tilalmat rendeltek el, ennek feloldása után pedig a felére csökkentek az árak.

A tavalyi rendkívüli körülmények számos tekintetben befolyásolják az idei eredményességet is. Rendkívül eltérő feltételekkel indulhat az idei évben például az, aki óvatosságból még tavaly megvásárolta a szükséges műtrágya-mennyiséget, szemben azzal, aki idén tavasszal már fele akkora áron tudta beszerezni ezt az inputanyagot. 

Búza tekintetében például a jelenlegi, tonnánkénti 60 ezer forintos felvásárlási ár mellett a válaszadók 51 százaléka szerint kiugró, hektáronként átlagosan 7 tonna feletti terméshozamot kellene ahhoz elérni, hogy a magas költségek mellett is legalább nullszaldó legyen az eredmény. A búza termésátlaga az elmúlt években általában 5-6 tonna volt, hektáronként, tavaly az aszály miatt mindössze 4,2 tonna volt.

Sokan tartanak az új támogatási rendszertől is

A felmérés válaszadói szerint messze a legnagyobb kihívás a felvásárlási árak alakulása, a megkérdezettek 87 százaléka jelölte ezt meg valódi nehézségnek a gazdálkodásukat érintően. A költségek emelkedése– gépek, inputanyagok drágulása – 48 százalék számára probléma. A kiszámíthatatlan időjárás a gazdák 40 százalékának jelent komoly kihívást, vagyis többen, 45 százaléknyian vannak azok is, akik az új támogatási rendszertől tartanak.

Az új támogatási rendszerrel kapcsolatban a legtöbben, 35 százaléknyian annak a félelmüknek adtak hangot, hogy növekvő adminisztrációs terhekre számítanak, amelyeket nem biztos, hogy meg tudnak majd felelni. A válaszadók 30 százaléka attól tart, hogy az új rendszer inkább a nagyobb gazdálkodók számára kínál jó lehetőségeket, 21 százaléknyian egyelőre nem is értik, hogy milyen előírásoknak kell majd megfelelniük a feltételességgel, illetve az Agrár-Ökológiai Programmal (AÖP) kapcsolatban.

 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!