Életmentő lehet

2023.10.12. 19:30

Bejelzett egy szén-monoxid-érzékelő – életet ment a vijjogás

Szén-monoxid jelenlétét jelezte az érzékelő egy nagykónyi családi házban. Az eset kapcsán a megelőzés fontosságára és a CO-riasztók életmentő funkciójára hívta fel a figyelmet Köves Péter, a katasztrófavédelem szóvivője.

Révészné Hanol Erzsébet

Füst és szénmonoxid érzékelő (Fotó: MW)

Nagykónyi Bejelzett egy szén-monoxid-érzékelő szerda este Nagykónyiban, egy Iskola utcai családi házban. A műszaki mentéshez a tamási önkormányzati és a dombóvári hivatásos tűzoltókat riasztották, akik rekonstruáltak a helyzetet, és ezt követően veszélyes határérték alatti koncentrációt mértek.  A lakás melegét egy konyhában elhelyezett sziesztakályha biztosította. A tűzoltóegységek felhívták a lakók figyelmét, hogy a mobil kályhát zárt helyiségekben ne használják – tájékoztatott Köves Péter, a Tolna Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.

Elmondta, hogy vármegyénkben idén eddig kilenc alkalommal vonultak tűzoltóink szén-monoxid-érzékelők riasztásaihoz. Tavaly egész évben huszonhét, míg 2021-ben húsz esetet regisztráltak. Az idei számokat vizsgálva, jellemzően fürdőszobákban és konyhákban készülékek jeleztek.

A tapasztalat az, hogy a fűtési időszakban megnő a szén-monoxid-mérgezéses esetek száma. Ám tévhit, hogy csak a régi gázkazánoknál jelentkezhet ez a probléma, hiszen minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő veszélyforrás lehet, amennyiben nem biztosított a levegő-utánpótlás. Ha a kandalló, a cserépkályha, illetve a vegyes tüzelésű kazán, a konvektor vagy a fali vízmelegítő nyílt égésterű, akkor ezek a szoba levegőjét használják az égés során. Ha nincs elég friss levegő ezek környezetében, szén-monoxid fog keletkezni, ami magas koncentrációban akár egy percen belül is halált okozhat. Évente egyszer érdemes szakemberrel megnézetni a fűtési rendszert és a vízmelegítőket. Ezek hőtermelő, lánggal égő berendezések, a meghibásodásuk lakástűzhöz vagy szén-monoxid-mérgezéshez vezethet. Az egyéb épületgépészeti berendezéseket – páraelszívó, motoros szagelszívó ventilátor, szárítós mosógép – is figyelembe kell venni a kazán üzemelése során, mert ezek szintén a lakás levegőjét használják.

Érdemes minden nyílt égésterű fűtő- és vízmelegítő eszköz mellé szén-monoxid-érzékelőt helyezni. A megbízható érzékelők listája megtalálható a katasztrófavédelem honlapján. Az érzékelőt a fűtőeszköztől, vagy vízmelegítőtől egy méterre, fejmagasságba helyezzük el, és figyeljünk a szavatossági idejükre – tette hozzá a szóvivő. 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában