napozás

2020.08.09. 07:00

Minden leégés nyomot hagy, érdemes védeni a bőrt

Évről évre nő a bőrrákos megbetegedések száma. A rendszeres figyelmeztetés ellenére még mindig sokan nem tartják be a napozás szabályait, pedig a bőr nem felejt.

Mauthner Ilona

2020.07.01 Szálka, Szálkán a szabadtéri strandon egyre több a fürdeni vágyó vendég. Fotó: Makovics Kornél

Fotó: Makovics Kornél

Becslések szerint hazánkban évente minden százezer emberből tíz-tizenkettőnél alakul ki melanoma. A bőrrákosok száma az utóbbi húsz évben világszerte több mint kétszeresére emelkedett. A huszonéves nők körében a me­lanoma vezet a rákhalálozási listán, a harminc–harmincöt évesek között pedig a második helyet foglalja el. Egyetlen napfényen eltöltött perc sem telik el úgy, hogy azt ne raktározná el legnagyobb kiterjedésű szervünk, a bőrünk. A bőrt ért káros UV-sugarak hatása az élet során összeadódik, és évek, évtizedek múlva jelentkezhet ennek káros következménye. A bőr nem felejt, azaz nincs felmentés a túlzott barnaságra, a leégésre, a rendszeres szoláriumozásra, hiszen minden egyes napozással, szolizással, leégéssel egyre növekszik a bőrdaganatok későbbi kialakulási valószínűsége.

A bőrráknak több típusa van. A basalioma a hám legalsó rétegéből ered, mondta dr. Karagity Eliza bőrgyógyász, a Balassa-kórház osztályvezető főorvosa. Többnyire a napfénynek kitett bőrterületeken keletkezik, legtöbbször az arcon, orron, fülön vagy éppen a vállakon. A daganat eleinte apró, fénylő, tömött csomó csak a bőrön, amely nagyon lassan nő. Másik fontos sajátossága, nagyméretűre nőhet, eltávolítás után kiújulhat, de rendkívül ritkán ad áttétet. A bőrrák második leggyakoribb típusa az úgynevezett tüskéssejtekből kiinduló daganat, a spinalioma. Ritkán képez áttétet. Korai felismeréssel maradéktalanul gyógyítható.

A melanoma a pigmenttermelő sejtekből kiinduló rossz­indulatú daganat. Kialakulhat a bőrfelszínen bárhol, de akár a nyálkahártyán is. Gyermekeken rendkívül ritka. A nőkön viszont csaknem kétszer olyan gyakori, mint a férfiakon, viszont utóbbiak esetében általában agresszívebb lefolyású. Érdemes tudni, hogy a melanoma leg­gyakrabban anyajegyből alakul ki.

A követező két hétben visszatér az igazán nyárias meleg. Aki strandon keres felfrissülést, annak érdemes gondoskodnia a megfelelő bőrvédelemről. Ma már a fényvédők széles választéka áll rendelkezésünkre, de nem mindegy, melyiket választjuk. A fényvédők legismertebb tulajdonsága az úgynevezett faktorszám (SPF = Sun Protection Factor), amely a készítmény védőképességét mutatja a napégéssel szemben, melyet döntően az UV-B-sugarak okoznak. Fontos tudni, hogy a faktorszám és a készítmény fényvédő hatása nem egyenesen arányos, azaz a 16-os faktorszámú készítmény kilencvenkettő százalékos, míg az ötvenes készítmény kilencvenhat százalékos védelmet nyújt a napégéssel szemben. Az uniós szabályozás éppen azért tiltotta meg a 100-as SPF jelzést, és helyette az 50+ jelzést írja elő, mert az emberekben az a hamis biztonságérzet alakult ki, hogy a 100-as fényvédő faktorú készítmények kétszer erősebb fényvédelmet jelentenek, mint az 50-esek. Természetesen a gyermekeknél, világosabb bőrűeknél, napallergiásoknál, sok szabálytalan anyajeggyel rendelkezőknél a magasabb faktorszámú készítményeket ajánlják.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában