mezőgazdaság

2021.02.19. 11:30

Közel a tavasz, most kell metszeni a fákat

Az almafák kivételével javában folyik a metszés a megye gyümölcsöseiben, amikor az időjárás engedi. Igyekezni kell a munkával, hiszen ha beindulnak a rügyek, már nagyobb kárt okozhatunk vele, mint hasznot, mert akkor metszés közben a megduzzadt hajtáskezdeményeket leverhetjük. Nagy gond az is, hogy nehéz hozzáértő szakembert találni.

Mauthner Ilona

Forrás: Shutterstock

Fotó: Shutterstock

Nemcsak a szőlőben, de a gyümölcsösökben is csattognak a metszőollók, alakítják a koronát a gazdák. Az elmúlt hetek csapadékos időjárásának köszönhető, hogy a talaj is feltöltődött, így nincs akadálya annak sem, hogy a kihalt fákat most pótolják.

Metszés nélkül a gyümölcsfák elveszítik formájukat, kevesebb virágot és termést hoznak, és hamar felkopaszodnak, mondták az általunk megkérdezett gazdálkodók. Ugyanakkor nehézséget jelent, hogy a különböző gyümölcsfákat eltérő metszéssel lehet optimális növekedésre bírni. Nem mindegy az sem, mennyi idős a fa. Általános érvényű szabály, hogy mindig a metszés alatt lévő rügyek hajtanak ki legerősebben, illetve minél erősebben metszünk vissza egy ágat, annál erőteljesebben hajt ki, mondta Csapó Mihály, bátaszéki gazdálkodó.

Jelenleg a körtefákat, a meggyet, a szilvát és a barackosokat lehet metszeni, az almásokkal még várni kell. Minden növénynek megvan az optimális metszési ideje.

A tavalyi nehéz év után – szinte minden gyümölcsfát kisebb-nagyobb mértékben fagykár ért – még inkább érdemes meggondolni, mennyire szeretnénk megterhelni a fáinkat, mondta Horváth Péter, bonyhádi kertész. A szakember hangsúlyozta, minél magasabb létrát kell használni a szedésnél, annál kevésbé jövedelmező az adott gyümölcs értékesítése. Vagyis az alacsonyabb koronával jobban járnak a termelők. A növényvédelemre is felhívta a figyelmet, miszerint időben kell elvégezni a rezes lemosó permetezést. Sajnos nagyon sokan telepítenek úgy gyümölcsöst, hogy előtte nem tájékozódnak arról, hogy milyen koronát érdemes az adott fajtánál kialakítani, a későbbi években ugyanis már nehéz változtatni azon, hangsúlyozta a szakember.

A sövények metszésének is most van az ideje, a gyorsan növő fajokat kétszer: tavasz végén és nyár végén metsszük, míg a lassabban növőket elegendő évente egyszer, nyáron. A nyáron virágzó bokrokon a virágrügyek a friss hajtásokon fejlődnek, tél végén, még a hajtások növekedése előtt metsszük őket. A tavasszal virágzó bokrok esetében a virágrügyek az előző évi hajtásokon fejlődnek ki, tél végén nem szabad őket metszeni. Elvirágzás után távolítsuk el a felesleges hajtásokat. A zöldmetszést a nyár közepétől, főleg az érzékenyebb fáknál végzik, de augusztus végéig be kell fejezni.

Aki mezőgazdasággal foglalkozik, az tudja, mennyire jó a növényeknek is, hogy ha a téli hónapokban hideg van, tavasszal pedig végre elindulhat a nedvkeringés. Nem szerencsés, ha a biológiai egyensúly felborul a szeszélyes időjárás miatt. Dr. Vörös Géza, szekszárdi agrár­szakmérnök elmondta, az viszont tévedés, hogy a kártevők szaporodását elősegíti a jó idő. A kártevők többségére ugyanis ez nem vonatkozik, csak a lárva- vagy imágóalakban telelőkre, ezek a melegben hamar előjönnek és lerágcsálják a rügyeket. A tojásalakban telelő kártevők többsége még a mínusz 25–30 fokot is túléli, tehát nagyon hidegnek kellene lenni ahhoz, hogy ezek elpusztuljanak.

Nehéz megfelelő szakembert találni

Az egyik szekszárdi baracktermelő elmondta, viszonylag állandó brigáddal végzi az éves munkát, de évről évre sajnos csökken a csapat létszáma. Míg hat éve harmincöten voltak, mára négyen maradtak. Ők is az idősebb korosztályból. Bár szívesen jönnek dolgozni, nem igazán terhelhetők. Naponta nyolcezer forintot fizet nekik, ehhez jön az adóhivatalhoz történő bejelentés utáni ötszáz forint személyenként. – Nehéz embert találni, és az sem könnyíti meg a helyzetünket, hogy a menetrendet gyakran felborítja az időjárás. Jön egy pár napos eső, és mire folytatni tudnánk a munkát, kiderül, hogy a létszám a felére csökkent. Van, aki azért nem jön, mert máshová szegődött, van, aki úgy gondolja, pihen még egy kicsit. Nehéz megmondani, hány emberre lehet számítani mondjuk egy hét múlva – mondta Csapó Mihály.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában