madárpusztulás

2021.06.04. 10:35

A gólyákat fenyegeti a leginkább a halálos veszély

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 2018 óta a saját aktivistái mellett az erre a célra kidolgozott elektronikus űrlapon keresztül a lakosságot is bevonva gyűjti a madár áramütéses és vezetéknekütközéses eseteket.

TN

Forrás: MW

Fotó: Picasa

2020 januárjától mostanáig 439 bejelentés érkezett 522 elhullott állatról, mely alapján az MME a sajtóközlemény megjelenésével párhuzamosan bejelentést tesz a területileg illetékes természetvédelmi hatóságokhoz és üzemeltetőkhöz, áramszolgáltatókhoz, kérve az érintetteket a 146 jelentős madárpusztulást vagy fokozottan védett faj elhullását okozó helyszín és vezetékszakasz madárbaráttá alakítását.

Az elhullott állatok közül 501-et áramütés ért, 21 pedig azért pusztult el, mert vezetéknek ütközött. Az esetek az elektromos szabadvezeték-hálózat okozta probléma számos különösen aggasztó vonatkozására is rávilágítanak. A balesetet szenvedett madárfajok közül 11 a legmagasabb, fokozottan védett kategóriába tartozik: 160 fehér gólya; 6 szalakóta; 3-3 parlagi sas és gyöngybagoly; 2 túzok; 1-1 fekete gólya, halászsas, rétisas, kígyászölyv, vándorsólyom és kuvik.

Az esetek 53,73 százalékát mindössze 3 madárfaj: a fehér gólya, az egerészölyv és a vörös vércse szolgáltatja, ami ezeknél a fajoknál − figyelembe véve a vezetékhálózaton átlag 170 ezerre becsült éves országos madárelhullást − már felveti az állományszintű pusztítás mértékét.

A balesetet szenvedett madarak között egy jeladós túzok, valamint szlovák, osztrák, német, szlovén és lengyel gyűrűs fehér gólyák, cseh gyűrűs vörös vércsék is voltak, ami a nemzetközi felelősségünket is jelzi.

Borítóképünkön: a gólyák a legmagasabb, fokozottan védett kategóriába tartoznak

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában