Nagy kincs

2023.04.24. 07:00

Nagy érték lett az esővíz, gyűjtsük és használjuk fel

Tavaly, a nagy aszály idején megtapasztaltuk, mekkora kincs a víz, amit kiskertünk locsolására használunk. Egyre nagyobb hangsúlyt kap a kertészetekben, házikertekben az öntözés, locsolás megoldása. Ha nem akarjuk, hogy a vízszámlánk az egekbe ugorjon, itt az idő gyűjteni és hasznosítani az esővizet.

Mauthner Ilona

Takácsné Kovács Anikó a családi ház udvarán több vízgyűjtőt is felszerelt, ebből locsolja a kiskertjét

Fotó: Mártonfai Dénes

Talán még soha ennyire nem éreztük a saját bőrünkön a klímaváltozásnak az időjárásra gyakorolt hatását, mint a múlt évben. Rendkívül száraz volt a tavasz, majd forró a nyár.

 A napokig, hetekig tartó forróság nemcsak embert próbáló volt, de felveti a víztakarékosság, a tudatos vízhasználat kérdését is. Vidéken évtizedekkel ezelőtt is természetes volt, hogy az esővizet „felfogták."

– Emlékszem nagyanyámra, aki szinte mindig az eresz alatt álló hordóból locsolta a növényeit – mondta Péterfi Ilona, szekszárdi olvasónk. Később ez a szokás kiment a divatból, elrontotta a kert hangulatát a műanyagtartály látványa.

A vízfogyasztás mérséklésére ma már nem csak takarékossági okokból kell odafigyelnünk – ennél is fontosabb, hogy felelősséggel használjunk egy olyan értéket, amelyből ilyen kevés áll rendelkezésre. Az otthoni vízfogyasztást csökkentő módszereket már a legtöbben pontosan ismerik és alkalmazzák is, ám egy kertes házban ennél jóval többet kell tennünk. A cserjék, fák, virágok, vagy épp a veteményes locsolása, a kerti utak tisztán tartása, a kerti tó feltöltése mind-mind vizet igényel – mindezt a konyhai csapból kifolyatni sem gazdaságosnak, sem környezettudatosnak nem nevezhető.

A bátaszéki Takácsné Kovács Anikó környezettudatos gazdálkodó, tőle nem idegen egyetlen módszer sem, mely segíti, megóvja a természetet.

– Három éve építettünk ki egy úgynevezett IBC tartályt a kertünkbe. Ebbe gyűjtjük az esővizet, csapokkal van ellátva így könnyű kivenni belőle a locsolóvizet. A tartály a ház sarkánál áll, mára körbenőtte a fügebokor és a kúszó növényeim, így jól mutat a kertben. Ebbe egy köbméternyi víz, azaz ezer liter fér bele. Nagy esőzéseknél meg is telik. Nem ez az egyetlen vízgyűjtő tartályunk, mert a melléképületeknél is vannak hagyományos edények.

Ezekből locsolunk, itatjuk a tyúkokat és a kacsáknak a fürdetőjébe is jut. Az esővíz egyébként sokkal egészségesebb a növényeknek mint a csapvíz. Sajnos nincsenek elegen azok, akik vigyáznak a víz felhasználására, pedig nagy érték ez. Ha mindenki megcsinálná a maga esővízgyűjtőjét, az is segítene aszály idején. Ha nincs ásott kerti kutunk – ami egyébként szintén óriási érték, úgyhogy tartsuk karban – a legjobb és leglogikusabb módszer az esővíz összegyűjtése.

Kisebb kertekben az esővízgyűjtő hordó lehet az első, legkönnyebben megvalósítható lépés. Ennek legnagyobb előnye, hogy olcsó és gyorsan telepíthető: egyszerűen tegyük az ereszcsatorna alá az általában műanyagból, ritkábban fémből készült hordót. Hátránya, hogy a víz könnyen megalgásodhat benne és nyáron a szúnyogok is túlságosan jó lakhelynek gondolhatják. Locsolni hagyományos öntözőkannával lehet belőle, ami alacsony vízállás esetén már kényelmetlen lehet.

Eggyel elegánsabb megoldás az esővízgyűjtő tartály: ilyenkor az ereszcsatornát és a tartályt egy speciális cső köti össze. Több méretben kapható, ráadásul további előny, hogy ezeket akár rendszerbe is köthetjük, így, ha az egyik megtelik, a víz tovább tud áramolni a következőbe. Ez praktikusabb, mint a hordó, ugyanis van rajta egy csap, amire csatlakoztatható a slag is. Fontos, hogy az igazán kényelmes öntözéshez nagyobb víznyomás kell, ehhez pedig szivattyúra lesz szükségünk.

Egyre fontosabbá válik az esővíz

Az egyre szélsőségesebb az időjárás, a száraz évszakok hatására egyre többen döntenek az esővíz hasznosítása mellett. Hazánk a mérsékelt éghajlati övben található. Ennek jellegzetessége, hogy a csapadék eloszlása egész évben változó. Általában jellemző, hogy olyan növényeket termesztünk a konyhakertünkben, amelyek fejlődésükhöz sok vizet igényelnek, leginkább a nyári hónapokban, amikor sajnos pont a szárazság jellemző ezen az éghajlaton. Ehhez még hozzájárul a klímaváltozás is, az időjárás egyre szélsőségesebbé válik. Emiatt a májustól szeptember végéig tartó hónapokban egyre több vízre van szükségünk a megfelelő terméshez vagy ahhoz, hogy a dísznövényeink, bokraink egészségesek maradjanak.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában