Elismerés

2024.02.21. 11:10

Prof. dr. Trampus Péter vehette át a Héliosz-díjat

A napokban adták át a Héliosz-díjat, amelyet idén Prof. dr. Trampus Péter gépészmérnök, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Dunaújvárosi Egyetem professor emeritusa vehetett át. A szakember aktív szerepet vállalt a Paksi Atomerőmű teljesítménynövelésében és üzemidő-hosszabbításának megalapozásában.

Gazsó Rita

A szakember aktív szerepet vállalt a Paksi Atomerőmű teljesítménynövelésében és üzemidő-hosszabbításának megalapozásában

A szakember aktív szerepet vállalt a Paksi Atomerőmű teljesítménynövelésében és üzemidő-hosszabbításának megalapozásában

Prof. dr. Trampus Péter gépészmérnök, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Dunaújvárosi Egyetem professor emeritusa vehette át idén a Héliosz-díjat, amelyet a Paksi Atomerőmű 2001-ben alapított az erőmű biztonságos üzemeltetése, a jövőbeni célok elérése és a társadalmi kapcsoltatok fejlesztése érdekében kifejtett tevékenység elismerésére. A díjazottak személyéről a cégvezetés tagjai által tett javaslatok alapján a vezérigazgató dönt – olvasható az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. honlapján.

Mint írják, prof. dr. Trampus Péter 1947-ben született Budapesten. Gépészmérnök diplomája mellé 1979-ben képlékenyalakítási szakmérnöki diplomát is szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen. 1985-ben a műszaki tudomány kandidátusa, 2008-ban az MTA doktora címet nyerte el. Egyetemi tanulmányait követően a Csepeli Acélműben kutatómérnöki, majd laborvezető beosztásban dolgozott, 1982-től a Paksi Atomerőmű osztályvezetője, majd 1992-től a vezérigazgató törzsvezetője pozíciót töltötte be. 

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség munkatársaként 1996 és 2003 között továbbra is segítette a Paksi Atomerőmű munkáját. Így segítségével kerültek Paksra a Karbantartó Gyakorló Központban lévő főberendezések, illetve előkészítette a Paksi Atomerőmű első üzemidő-hosszabbításának támogatására vonatkozó NAÜ-megállapodás létrejöttét. NAÜ-munkáját követően 2003 és 2004 között vendégkutató volt az Európai Bizottság Egyesített Kutató Intézetének Energia Intézetében. 

Jelenleg a Debreceni Egyetem Műszaki Kar egyetemi tanáraként és a Dunaújvárosi Egyetem kutatóprofesszoraként adja át tudását a fiatal generáció számára. Kutatási területe a nyomástartó berendezések integritásának elemzése és a szerkezeti anyagok károsodási folyamatainak vizsgálata. A Magyar Roncsolásmentes Vizsgálati Szövetség elnöke, az Európai Roncsolásmentes Vizsgálati Föderáció igazgatóságának tagja, a Nemzetközi Hegesztési Intézet V. bizottságának magyar delegátusa, a Magyar Mérnökakadémia alapító tagja. Több mint 150 tudományos közlemény és több könyvfejezet szerzője.

 

Prof. dr. Trampus Péter a hazai és nemzetközi roncsolásmentes anyagvizsgálat kiemelkedő, nemzetközileg is elismert szaktekintélye, aki aktív szerepet vállalt a Paksi Atomerőmű teljesítménynövelésében és üzemidő-hosszabbításának megalapozásában. Innovatív munkát végez, a reaktortartályok biztonságának igazolása, az élettartam gazdálkodás integrált megközelítése, a roncsolásmentes vizsgálórendszerek minősítése terén. Szakmai támogató, tudományos és oktatói munkáját több kitüntetéssel ismerték el, ami közül kiemelkedik a Gábor Dénes díj 2009-ben és a 2023-ban kapott Magyar Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetés.

 

képek forrása: atomeromu.mvm.hu, Dunaújvárosi Egyetem

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában