atomenergia

2018.02.16. 11:30

Fennállása legjobb évét zárta az erőmű

Három rekordot ért el a Paksi Atomerőmű tavaly. Minden eddiginél több áramot termelt, a legmagasabb teljesítmény-kihasználási értéket könyvelhette el, a kollektív dózis pedig minden korábbinál alacsonyabb – hangzott el a társaság budapesti sajtótájékoztatóján.

Vida Tünde

Fotó: MW-archívum

A Paksi Atomerőmű nélkül ma nincs villamosenergia-ellátás, de a hazai szén-dioxid-mentes villamosenergia-ellátás alappillére is, amely fenntartható módon járul hozzá a levegő megőrzéséhez.

Hamvas István, az atomerőmű vezérigazgatója arról beszélt, hogy történetében a legtöbb, 16 097,6 GWh villamos energiát termelt tavaly a Paksi Atomerőmű, miközben a biztonsági kultúra másfél évtizede tartó folyamatos javulása is folytatódott. A 15 hónapos termelési ciklusra való átállás – C15 projekt – eredményeként a 2. blokk az év minden pillanatában áramot termelt, így a teljesítménykihasználása 100 százalékos volt – akárcsak az előző évben a 3. blokké. Ez a mutató a négy blokk átlagában szintén rekordértékű, 91,9 százalék volt tavaly, ami világszínvonalon is kiemelkedő.

A világban létesített ugyanilyen típusú blokkok öt legjobbja között három paksi blokk szerepel – mondta el Hamvas István, aki szerint az eredmények mögött egyebek között a kollektívát jellemző innovatív gondolkodás áll. A vezérigazgató beszélt arról, hogy az innováció, amelynek egyik csúcsa a C15 projekt, szerves része a mindennapi munkájuknak. Ezt jelzi az is, hogy idén 30 éves a Műszaki Alkotói Pályázat, amelyre eddig közel 800 pályamunka érkezett. Ezek nagy része meg is valósult, ezzel pedig nemzetgazdasági szinten az atomerőmű várható idejét tekintve százmilliárdos nagyságrendű hozzáadott érték jött létre – tette hozzá a vezérigazgató.

Sikeresen lezárult – a négy paksi blokk közül utolsóként – a 4. blokk üzemidő-hosszabbítása is: az Országos Atomenergia Hivatal 2017 végén adta ki az engedélyt az 1987-ben üzembe helyezett reaktor 20 évvel tovább való üzemelésére, így az 2037-ig vesz részt az áramtermelésben. Ezzel lezárult az a mintegy másfél évtizedes folyamat, amelynek során az atomerőmű technológiája egy generációval korszerűbbé vált – mondta el Hamvas István.

– Mindez együtt jól mutatja azt a sajátosságunkat, hogy nálunk a termelés növekedése elképzelhetetlen a biztonság növekedése nélkül: a biztonsági kultúra hosszú évek óta tartó folyamatos fejlesztésének hatása visszaigazolást nyert ezekkel a rekordokkal – hangsúlyozta.

Kitért arra, hogy több mint nyolcvan paraméter rendszeres mérésével vizsgálják a biztonságtudatosságot, biztonsági kultúrát. Egyik ilyen mutató a Nemzetközi Nukleáris Esemény Skála (INES). 2017-ben sem történt a nemzetközi INES-skála besorolása szerinti 1-es, vagy annál magasabb biztonsági kategóriájú esemény, a nullás, vagyis legalacsonyabb szintű jelentésköteles eseményből pedig mindössze 17 fordult elő, ami az erőmű történetének második legalacsonyabb értéke – hangzott el a tájékoztatón.

Folyamatosan erősítik a biztonságot

A sajtótájékoztatón Hamvas István kitért az utóbbi hetekben sokat taglalt épületsüllyedésre. Hangsúlyozta, hogy ez semmiféle veszélyt az erőmű működésére nem jelent. Az épület mozgása ismert tény, több mint 30 éve folyamatos az ellenőrzése, monitorozását 130 ponton végzik. A Paksi Atomerőmű földrengésbiztonságát megerősítették, a tízezer évenként feltételezhető legnagyobb földrengésre méretezték. Ebben az évben a legfontosabb célkitűzés változatlanul, hogy a lehető legtöbb, legolcsóbb villamos energiát termeljék – mondta az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette, hogy az erőmű kapacitás fenntartásával kapcsolatos feladataikat is ütemezetten, szerződés szerint végzik. Ezek közé tartozik a telephelyen lévő cégek kitelepítése, a közmű és egyéb rendszerek kiváltása, épületek, utak bontása, a terület átadása.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!