kiskertész

2018.11.10. 17:43

A citromfa télen inkább a nyugalmat szereti

Mielőtt beköszöntenek a fagyok, vigyük zárt helyiségbe, ahol kap megfelelő fényt is.

Mauthner Ilona

A citromfa mediterrán növény ugyan, de egyre többen próbálkoznak a nevelésével a kertjükben, erkélyen. Ma már minden virágboltban, kertészetben megvásárolható viszonylag kedvező áron. Egyrészt nagyon mutatós növény, másrészt a termését bio citromként is használhatjuk süteményekbe, teába.

A hazai nyarak is lehetővé teszik, hogy citromfát neveljünk, csak a téli elhelyezéséről kell gondoskodnunk. Nyáron tehát kitehetjük a kertbe, erkélyre, napos helyre. Ültessük dézsába, nagyobb virágcserépbe. Válasszunk számára jó minőségű virágföldet, elsősorban kötöttebb földet részesítsünk előnyben, és ha tehetjük, minden tavasszal trágyázzuk meg lótrágyával, mert ez elősegíti a virágképződését. Nyáron rendszeresen öntözzük és tápoldatozzuk, a téli időszakban viszont elegendő havonta egyszer öntözni.

A fiatalabb növényeket évente ültessük át, az idősebbeket elegendő két-három évente tavasszal, amíg nem fejleszt hajtásokat. A citromfát februárban-márciusban metszhetjük, amikor a hajtásképződés még nem indult be. A meglévő ágakat metsszük vissza öt-hat centire a hajtáscsúcstól úgy, hogy több hajtáskezdemény maradjon rajta.

Ősz végén – idén november közepén – mielőtt beköszöntenek az első fagyok, teleltetni visszük a növényt. Legjobb, ha hat-nyolc fokos helyiségben telel, de a hőmérséklet ne menjen tizenöt fok fölé. Nagyon fontos, hogy télen is elegendő fényt biztosítsunk neki, és párásítsunk is körülötte. Jó, ha tudjuk, hogy a citromfa a nem megfelelő téli körülményekre (például nincs elég fény, meleg a levegő, száraz a levegő) a levelei lehullatásával válaszol.

Ha kopasz is lesz, újra kihajt

A rossz körülmények miatt a citromfánk akár teljesen fel is kopaszodhat. Fontos, hogy ebben az esetben se dobjuk a komposztra a növényt, hiszen tavasszal újra ki fog hajtani. A kártevőkről szólva tudni kell, hogy ha a citromfánkat meleg helyen, például lakásban teleltetjük, akkor pajzstetvek jelenhetnek meg a levelein és a szárain, ilyenkor elkerülhetetlen a vegyszeres permetezés.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában