adathordozók

2019.02.10. 16:00

Még a mai világban is a papír a legbiztosabb

A régi iratokat sok helyen mikrofilmezéssel, szkenneléssel igyekeznek megmenteni. De még nem ismert a modern adathordozók élettartama, tárolási képessége. Mindenesetre a digitalizálás korában elengedhetetlen a technikai továbblépés, bármilyen problémákkal is járhat.

Wessely Gábor

A megyei levéltárban még mindig a hetvenes évek végén bevezetett mikrofilmezés az első számú archiválási technika.

A modern adathordozókról (CD-kről, DVD-kről, pendráj­vokról) egyelőre nem tudni, hogy mennyi ideig őrzik meg az információt. Mindenesetre a digitalizálás a küszöbön áll. Bár nem helyben.

‒ A nemzeti levéltár elképzelése szerint – tájékoztat dr. Várady Zoltán megyei igazgató – három központi műhely lenne, Budapest, Debrecen, Veszprém, és azok végeznék a szkenneléseket. Nekünk tervet kell készíteni, hogy mit tartunk fontosnak, digitalizálásra érdemesnek.

A teljes állomány feldolgozása nem cél, nem is lehet az. Megyénk levéltára mintegy tizenkét kilométernyi iratanyagot őriz. A mikrofilmezés valahol hárommillió képkocka körül tart, ami körülbelül az összmennyiség egynegyede. A papíralapú anyagok és a mikrofilmek digitalizálására is sor kerülhet.

‒ Az elsődleges feladat az állományvédelem – hangsúlyozza Ruzsa Éva igazgatóhelyettes. – A régi, sokat forgatott, illetve a rossz minőségű papírra írt dokumentumok élveznek elsőbbséget a mikrofilmezéskor. Ilyenek az egykori középbirtokos nemesség és az alispánok iratai, a vármegye nemesi közgyűlésének jegyzőkönyvei és az ötvenes évek járási tanácsi iratai, melyek hártyavékony másolópapírokra készültek.

Mindettől függetlenül a legfőbb és legbiztonságosabb adathordozó a levéltárakban a papír volt és maradt. Máshol is idegenkednek a digitális vagy virtuális tárolástól. Egyrészt a vírusok, a hekkerek miatt, másrészt azért, mert nem tudni, hogy bizonyos idő után nem történik-e adatvesztés.

‒ Még nincsenek évszázados tapasztalataink ezekről az adathordozókról – mondja Földi István informatikai cégvezető –, úgyhogy csak annyi biztos: rengeteg hely takarítható meg velük. Több könyv anyaga elfér egy pendrájvon, és a fejlődés nem áll meg.

Csapdák

Egyes CD-kről kiderült az egyenlítő környékén, hogy a védőrétegük alá behatol a meleg, párás levegő, és korrodálja a belső felületet. A pendrájvok újraírása pedig korlátozott. S ha ilyen ütemű a technikai haladás, lesz-e ötven év múlva olyan eszköz, ami lejátssza, olyan program, ami megnyitja a ma eltárolt dokumentumokat? A felhőben tárolás jó ötlet, de megszűnhet a szolgáltató. Javaslatom az, hogy az anyagokat több példányban, fizikailag elkülönített helyeken tárolják, és tizenöt-húsz évenként másolják át, frissítsék, mielőtt az adott operációs rendszer használaton kívülivé válik.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában