Világjáték - Polcz Alaine 100

2023.02.16. 15:30

Új időszaki kiállítás nyílt a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Tavaly lett volna 100 éves Polcz Alaine, a pszichológiai tudományok és a magyar irodalom különleges egyénisége, Mészöly Miklós szekszárdi író felesége.

TEOL

A Károlyi-palota részleges felújítását követően megnyíló, emléke előtt tisztelgő kiállításunk azt mutatja be, milyen élmények érték, milyen eseményeknek volt részese és milyen személyiségjegyeket tudhatott magáénak, amelyek olyan nagy visszhangot kiváltó és generációk szemléletét formáló művek megírását alapozták meg, mint az Asszony a fronton, a Rend és rendetlenség, a Főzzünk örömmel! vagy az Ideje a meghalásnak.

Polcz Alaine és Mészöly Miklós

A kiállítás címe, a Világjáték felidézi azt a pszichológiai-játékdiagnosztikai módszert, amelynek magyarországi bevezetése és továbbfejlesztése volt Polcz Alaine szakmai életútjának egyik legfontosabb eredménye. Ez a módszer inspirálta a kiállítás látványvilágát és vált annak tematikus szervezőelvévé: a teszt kérdései mentén, a tudományos és az irodalmi életmű, valamint a tárgyi hagyaték elemeiből, szövegeiből építettük fel Polcz Alaine világát a tárlat hat tematikus egységében.

A tárlat felidézi Polcz életútját, a Mészöly Miklóshoz, Nemes Nagy Ágneshez, Vajda Júlia festőhöz fűződő kapcsolatát, mesél erdélyi kötődéséről és életre szóló barátságáról Bíró Bertával. Kiemelt rész szói az Asszony a fronton című korszakos műről. Külön egységben kaptak helyet szakácskönyvei és a renddel foglalkozó munkái: ezek  pszichológusi tapasztalatainak és rendkívül játékos, nyitott, kreatív egyéniségének olyan ötvözetei, amelyeket méltán tekinthetünk egy életvezetési tanácsadó legjobb „receptjeinek”.

Az interdiszciplináris kiállítás központi egysége Polcz Alaine szakmai tevékenységét mutatja be: a bábterápiás módszerektől a játékdiagnosztikai eszközökön át, a kórházi ellátás és a halálra készülők gondozása területén elért szemléletformáló változásokig, amelyek generációk nézeteit befolyásolták és alakították át.

A kiállításban bemutatott dokumentumok, fotók és tárgyak a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Wosinsky Mór Megyei Múzeum gyűjteményéből, a MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeumból és az Országos Színháztörténeti Múzeumból érkeztek. Az egykor a Polcz–Mészöly házaspár tulajdonában lévő képzőművészeti alkotásokat a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány kölcsönözte. A hagyaték kiállított darabjait mozgóképek és hanganyagok teszik teljessé.

A kiállítást, amely február 16-tól látogatható, rendezvények sokasága kíséri majd a legváltozatosabb műfajokban. További információ ide kattintva érhető el.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában