– A jó értelemben vett Mészöly-kultusz nem csak abból a szempontból fontos, hogy Szekszárd úgymond ébren tarthassa nagyjait, érdemes szerzőit, hanem egy országos feladatot is segít: a mészölyi prózát folyamatosan szem előtt tartani, értelmezni és újraértelmezni – mondta lapunknak Szkárosi Endre Mészöly-díjas költő a tegnapi Mészöly Miklós Emléknapon, Szekszárdon. A megyeszékhely önkormányzata és a Mészöly Miklós Egyesület tizedik alkalommal rendezte meg az eseményt, az 1921-ben született, 2001-ben elhunyt szekszárdi születésű író, drámaíró január 19-i születésnapja alkalmából.
Ezen az eseményen adják át – immár hagyományosan – a Mészöly Miklós-díjat. A kilencedik, idei díjazott egy fiatal költő, Győrffy Ákos lett, akinek Szörényi László irodalomtörténész, a Mészöly Miklós Egyesület elnöke adta át az elismerést.
A Mészöly Miklós Emlékplakettet idén Németh Judit könyvtáros, előadóművész, újságíró, a megyei könyvtár megbízott igazgatója vehette át – mint a mészölyi életmű népszerűsítője – Csillagné Szánthó Polixénától, a szekszárdi közgyűlés humán bizottságának elnökétől.

Németh Judit Csillagné Szánthó Polixénától, a közgyűlés humán bizottságának elnökétől vehette át a Mészöly Emlékplakettet (fotó: Gottvald)
– Tizenhét évesen jártam először Szekszárdon, egy Porkoláb-völgyi tanyán töltöttem egy meghatározó éjszakát. Mészöly Miklóst idézve „azóta történik minden ugyanúgy másképp” – fogalmazott Győrffy Ákos költő, aki húsz évvel későbbi – tegnapi – szekszárdi látogatásán átvehette a Mészöly Miklós-díjat. Az alkotónak tavaly jelent meg Haza címmel az ötödik – prózai – kötete, amely Szörényi László, a Mészöly egyesület elnöke szavai szerint elragadtatott kritikákban részesült.
A Mészöly-emlékplakettel kitüntetett Németh Judit, a megyei könyvtár megbízott igazgatója úgy emlékezett a magyar irodalom egyik emblematikus alakjára, hogy neki már akkor ismerősen csengett Mészöly Miklós neve, amikor még nem is tudott olvasni. Családja révén ugyanis személyes kapcsolatba kerülhetett vele, és őt is lenyűgözte az író emberi és szellemi nagysága.
A tizedik szekszárdi Mészöly-emléknapon Szkárosi Endre tartott előadást „élőben”. Másik két, a rendezvényre eljutni nem tudó Mészöly-díjas irodalmár, Péterfy Gergely és Zalán Tibor referátumát írásban és narrációval ismerhette meg a közönség. Az elismerések átadása során szekszárdi középiskolások, Lányi Péter zongoraművész, Lozsányi Tamás orgonaművész, a szekszárdi Gárdonyi kórus működött közre, a moderátor Pócs Margit volt.
Bemutatták az Álomnaplót
Idén sem maradt el Mészöly Miklós emléktáblájának megkoszorúzása az író szülőházánál, illetve az emlékező, beszélgető délután sem, Jankovics József, a Mészöly egyesület alelnöke és Szörényi László elnök vezetésével.
A tegnapi program egyik különlegessége volt az író egykori felesége, Polcz Alaine posztumusz kötete, az Álomnapló – Ablonczy Anna szerkesztő általi – bemutatása.
Az emléknap egyik csütörtöki előrendezvénye volt a vers- és prózamondó verseny a megyei múzeumban, a PTE Illyés Gyula Karán pedig filmvetítésekkel emlékeztek Mészöly Miklósra és Polcz Alainre.