Integráció

2023.08.17. 17:51

Kilábal a vasmű a válságból

Még nem zárult le az a folyamat, amelynek eredményeként az ISD Dunaferr Zrt. „f.a.”-ból és az ISD Kokszoló Kft. „f.a.”-ból alapított Duna Furnace Dunai Vasmű Kft.-t és a Dunarolling Dunai Vasmű Kft.-t teljes jogú tulajdonosként a brit Liberty Steel Group irányíthatja, de már látható néhány változás a vasműben.

Teol.hu

Megkezdődött a dunaújvárosi acélipari cég integrációja a nemzetközi vállalatcsoportba, amely egy technológiai paradigmaváltás küszöbén áll. A hazai acélipar helyzetéről, a várható változásokról dr. Móger Róbert, a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés (MVAE) igazgatója nyilatkozott a duol.hu-nak.

Látva az Európai Acélipari Szövetség, az Eurofer által kiadott legutóbbi adatokat, úgy tűnik, az idei év sem lesz az iparág legjobb időszaka. Mire számít a hazai acélpiacon?

Fotó: Szabóné Zsedrovits Enikő

– A hazai acélgyártás fontos szerepet játszik az iparban, két különböző, de egyaránt fontos ággal: a hosszú és a lapostermékek előállításával, előbbi Ózd, utóbbi Dunaújváros nevéhez kötődik.

Az Ózdi Acélművek Kft. (ÓAM) a hosszú termékek – például betonacél – gyártásával foglalkozik, és jelenlegi állapota az európai trendeknek megfelelően alakul. Az elmúlt időszakban tapasztalt nemzetközi és hazai válságjelek miatt csökkentette a termelését, és így csökkentett kapacitással üzemel, de modern technológiával, hiszen az ÓAM alacsony CO2 kibocsátású elektrokemencét működtet. Ez a technológia rugalmasságot biztosít, lehetővé teszi, hogy a cég azonnal reagáljon a piaci változásokra. Az ÓAM zöld átállása során elsősorban az energiaforrások diverzifikálására kell a hangsúlyt helyezni.

Nem így a dunaújvárosi vasmű esetében, amely az elmúlt hónapokban folyamatosan benne volt a hírekben. Milyen szerepe van ma a cégnek?

– Az acélipari cég ún. lapostermékek gyártását végzi, és az elmúlt időszakban komoly kihívásokkal kellett szembenéznie. Az előző menedzsment által lényegében teljes összeomlásba sodort vasművet 2022 decemberében tetszhalott állapotából megmentette a Liberty Steel vállalatcsoport. Ennek keretében sikerült elindítani az egyik nagyolvasztót, majd felfuttatni a termelést. A felszámolás alá került cég(csoport) eszközeit végül 2023 júniusában a Liberty Steel-nek sikerült megvásárolnia. A piaci helyzet súlyosbodásával, valamint az előző vezetés hibás döntéseiből adódó problémák miatt a hónap elején kénytelen volt ideiglenesen leállítani a gyártást a folyékony fázisban. Bízom benne, hogy a következő időszakban rendeződik a cég helyzete, és a munkavállalók hamarosan egy megújult vállalat modern eszközeinek segítségével állítják elő – hazai és nemzetközi felhasználásra – az acélipari termékeket.

Hogyan lesz „zöld” a Dunai Vasmű működése?

– Mivel a társaságcsoport a magyar gazdaság CO2 kibocsátásának több mint 6 százalékáért felelős, foglalkoznia kell az EU-s CO2 kvótaárak emelkedésével, és zöldebbé kell tennie a technológiáját. Az uniós döntéshozók miatt az egekbe emelkedő CO2 kvótaárakat minden egyes acélgyártónak ki kell fizetnie, így a vasműnek is. Ez az összeg folyamatosan emelkedik, amit a meglévő technológiával nem lehet kigazdálkodni. Ennek megfelelően a vasműnek óhatatlanul el kell kezdenie a technológiaváltást, amely jelentős beruházásokat fog indukálni. Valószínűleg erre gondolt a Liberty Steel képviselője, amikor a munkavállalóknak írt levelében arra utalt, hogy hamarosan bejelentéseket kívánnak tenni az ún. zöld átállásról.

A teljes interjút ide kattintva olvashatják el.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!