Megemlékezés

2024.01.04. 14:00

Eltávozott a Pro Urbe díjas főorvos, dr. Gesztesi Tamás

Hozzátartozói, barátai, tisztelői a nemrég lepergett óév végén, december 29-én kísérték el utolsó útjára a szekszárdi alsóvárosi temetőben dr. Gesztesi Tamás nyugalmazott belgyógyász szakfőorvost. A város és Tolna vármegye ismert, köztiszteletnek örvendő személyisége 2023. december 18-án, életének 89. évében hunyt el.

Szeri Árpád

A nyugalmazott főorvost az alsóvárosi temetőben helyezték örök nyugalomra. Fotó: Barteczka Mária.

A gyógyítás mellett a honismereti munkában is letette névjegyét. Jó néhány éve tagja volt a Tolna Megyei Egyed Antal Honismereti Egyesületnek is. Életéről, munkásságáról az egyesület vezetősége az alábbi méltatásban emlékezett meg. 

Dr. Gesztesi Tamás Budapesten született 1935. július 29-én. A Budapesti Orvostudományi Egyetemen szerzett summa cum laude diplomát 1959-ben. A Tolna Megyei Kórház Belgyógyászati Osztályán kezdte pályáját, majd 1974–1985 között a kiskunhalasi Semmelweis Kórház osztályvezető főorvosaként tevékenykedett. Visszakerülve Szekszárdra, egészen az 1999-ben történt nyugállományba vonulásáig a Tolna Megyei Balassa János Kórház I. számú Belgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa volt. Nyugdíjasként is dolgozott mint a Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezető főtanácsosa. 

Orvosi munkája mellett széleskörű társadalmi tevékenységet folytatott. A TIT Tolna megyei elnöke volt 1989 és 2007 között, a Rotary Klub elnöki tisztét két alkalommal is ellátta. A Széchenyi Kör megyei elnöke, országos alelnök volt 1989–2001 között. 

Orvosi tárgyú publikációinak száma meghaladta a százat. Szakterületén túl behatóan és szívesen kutatott és írt társadalomtörténeti és művészeti témákról. Múltunk, közelebbi és távolabbi lakóhelyünk története, kiemelkedő személyiségei évtizedek óta foglalkoztatták. Az utóbbi években készült dolgozatait szerzőtársaival, leányával, dr. Gesztesi Enikővel és vejével, Zsámboki Árpád Istvánnal együtt készítette és tárta a nyilvánosság elé. 

Ezen munkákban mások mellett Széchenyi István, Bél Mátyás, Almási Balogh Pál, Balassa János és Karátson Gábor szerepel, emellett olvashatóak anyagok jeles Tolna vármegyei művészekről, a kölesdi I. világháborús hadikórházról, és még hosszasan lehetne sorolni. A feldolgozott témák iránti érdeklődést az utóbbi évtizedekben tartott, számos ismeretterjesztő előadás fémjelzi. Cikkeit szívesen fogadta a Honismeret, a Valóság című folyóirat és más periodika is. Szellemi frissességét bizonyítja, hogy legutóbb az orvosi vények történetét és alkalmazását vizsgálta és írta. 

Tolna vármegye, azon belül Szekszárd városa javára végzett sokoldalú gyógyító, közéleti és társadalmi tevékenységével 2001-ben kiérdemelte a Pro Urbe Szekszárd emlékplakettet. Több rangos kitüntetés tulajdonosa, ezek között van a Bugát Pál-díj, a Magyar Kardiológiai Társaság Életműdíja, valamint a rotarys ténykedést honoráló Paul Harris-díj. 

Tudományos tevékenységével, intellektusával emelte és hitelesítette a TMEAHE köztörténetírást segítő helytörténeti-honismereti munkáját. Ez utóbbi értékes tevékenységet ismerte el az idén a Tolna Megyei Egyed Antal Honismereti Egyesület azzal, hogy nyáron, a 88. születésnapján otthonában átnyújtotta neki az egyesület saját alapítású, legmagasabb kitüntetését: az Egyed Antal-emlékplakettet és -oklevelet. A kitüntetést meghatottan és nagy örömmel vette át lakásán az egyesületet képviselő látogatóktól. 

Feleségével, Piroskával mintaszerű, egymást támogató házasságban élt évtizedeken át. Két lányukat a történelem és a helytörténet iránt elkötelezett tanárrá nevelték. Unokái nagy boldogságot vittek életébe. A múlt év novemberében megélhette dédunokája születését is. 
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában