Áremelkedés

2024.04.23. 11:30

A cukor drágult a leginkább, a liszt jóval olcsóbb lett

Tolna vármegyét is érinti az áramelkedés. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az élelmiszerek ára múlt év márciusához viszonyítva 0,7 százalékkal nőtt Ezen belül a cukor majdnem harmincegy százalékkal drágult, mint egy évvel korábban.

Brunner Mónika

A Központi Statisztikai Hivatal honlapján tette közzé, hogy idén márciusban a fogyasztói árak átlagosan 3,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Februárhoz viszonyítva átlagosan 0,8 százalékkal emelkedtek az árak, a telefon- és internetszolgáltatás 10,8 százalékkal drágult.

Leginkább a cukor drágult.
A cukor drágult a leginkább. A kép illusztráció.

A cukor lett a legdrágább 

A KSH az adatközlése során ismerteti, hogy egy év alatt, 2023 márciushoz viszonyítva az élelmiszerek ára 0,7 százalékkal nőtt, ezen belül a leginkább a cukoré (30,9 százalék), a csokoládé és kakaóé (11,6 százalék), a büféáruké (10,4 százalék), a sertéshúsé (9,1 százalék), valamint az alkoholmentes üdítőitaloké (7,5 százalék). Az árak csökkenéséről is beszámoltak: a termékcsoporton belül a liszt ára 20,3, a tojásé 19,7, a száraztésztáé 13,1, a sajté tizenhárom, a tejé tizenegy a kenyéré tíz és fél százalékkal csökkent.

Olcsóbb a háztartási energia 

A háztartási energia 3,1 százalékkal olcsóbb lett, ezen belül a vezetékes gázért 6,9, az elektromos energiáért pedig 3,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A szolgáltatások ára 9,9 százalékkal nőtt, ezen belül a lakbér 14,1, az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 10,7, a járműjavítás és -karbantartás tíz és fél, a sport- és múzeumi belépők 8,7, az üdülési szolgáltatás 6,8 százalékkal drágább, az utazás munkahelyre, iskolába 21,7 százalékkal olcsóbb lett.

Majdnem öt százalékkal drágult a szesz és a dohány 

A szeszes italok, dohányáruk ára 4,4, ezen belül a dohányáruké 4,7 százalékkal emelkedett. A mosó- és tisztítószerek ára 8,4, a gyógyszer, gyógyáruké 6,8, a testápolási cikkeké 4,6 százalékkal növekedett. A tartós fogyasztási cikkekért 1,8 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a használt személygépkocsik ára 9,3 százalékkal csökkent, a konyha- és egyéb bútoroké hat, a szobabútoroké három, az új személygépkocsiké két és fél, a fűtő- és főzőberendezéseké 1,9 százalékkal növekedett. A járműüzemanyagok 2,3 százalékkal drágultak.

A Gazdasági Versenyhivatal közleményében a KSH adataira hivatkozva pedig azt közölte, hogy márciusban lenullázódott az éves élelmiszerinfláció. 

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában