fesztivál

2021.11.09. 20:00

Kaposvár lesz az állandó helyszín

Vasárnap este véget ért Közép-Európa legnagyobb pódiumművészeti seregszemléje, a Kaleidoszkóp VersFesztivál Kaposváron. A pandémia ellenére több, mint másfélezren látogattak el a huszadik jubileumi fesztivál programjaira november másodika és hetedike között. A versenyprogram versszínházi fődíját a Radnóti Színház és a Győri Nemzeti Színház előadása kapta.

Brunner Mónika

Fotó: Lang Róbert

A Kaleidoszkóp VersFesztivál idén új otthonra talált, mint az a Csiky Gergely Színház tájékoztatásából kiderül, a teátrum kaposvári intézményei adtak helyet a produkcióknak. A fesztiválon versszínházi előadásokkal, verszenei, dalköltészeti koncertekkel, versfilmes bemutatókkal, irodalmi estekkel, versmondással és verskiállítással találkozhatott a közönség.

Fülöp Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) helyettes államtitkára, a Csiky Gergely Színház igazgatója a fesztivál díjátadó gálaestjén kiemelte, büszke arra, hogy a versek különböző formanyelvű produkciói révén egészen új színnel gazdagodott a teátrum és Kaposvár művészeti palettája. Lutter Imre fesztiváligazgató, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke bejelentette: a Kaleidoszkóp VersFesztivált ezentúl kétévente rendezik meg, és állandó, új otthona Kaposvár lesz.

Fotó: Beküldött kép

A versenyprogram zsűrije négy kategóriában ítélte oda a rangos Kaleidoszkóp díjat a fellépő művészeknek, társulatoknak, zenekaroknak, versmondóknak, filmeseknek. A versszínházi előadások között a budapesti Radnóti Színház és az Ördögkatlan Fesztivál közös produkciója, a Kezdhetek folytatódni című, Petri György költészetére épülő előadás vitte el a fődíjat – Pál András és Rozs Tamás előadásában.

A zsűri a fődíjat a Radnóti Színház mellett, megosztva, a Győri Nemzeti Színház produkciójának ítélte oda. Utóbbi, a 152 lépés Auschwitz felé, Karácsony Gergely előadásában Nagy Márk és Karácsony Gergely forgatókönyve alapján állította színre a holokausztot Robert Merle Mesterségem a halál című regényének és Rudolf Höss emlékiratainak felhasználásával.

Szekszárdi a díjazottak között

Tolna megye is büszkélkedhet a megmérettetés eredményével, hiszen a versmondók között a junior korosztályban különdíjat kapott Berta Léna Gréta, Szekszárdról.

További díjazottak

A versmondás ifjúsági kategóriájának Kaleidoszkóp díját Ozsvald Damián zsitvabesenyői, a felnőtt versmondás fődíját Németh János szegedi versmondó vehette át. A mezőny legfiatalabb versenyzője, a mindössze nyolcéves, kozármislenyi Szentesi Egon kapta a KaleidoszKópé díjat, ami a fesztivál reménység díja.

Kaleidoszkóp díjat kapott a versfilmek között az Eleven Költők Társasága Regős Mátyás Az érchegységbeliek című filmjéért, Keleti András rendezésében. A második helyet József Attila Magamban bíztam című versének filmjéért Fazakas Misi és Mucha Oszkár szerezte meg, a harmadik díjat Somossy Barbara vitte el Ha van még idő című filmjéért, utóbbi alkotást a Bujtor István Filmfesztiválon is díjazta a zsűri. Különdíjas lett Lovas Jázmin, Finy Petra Eszterlánc, illetve Gróf Tamás Ákos, Bella István Azért, mert… című versének filmes adaptációjáért.

A verszenekarok és előadók között a Resti Kornél ’eredetimegjelöléssel ellátott’ zenekar vette át a legjobbnak járó elismerést. Itt a második helyen Kaczander Nóra, a harmadik helyen a Molnár György és barátai formáció végzett. Különdíjat kapott az Eleven Költők Társasága és az erdélyi KVAB zenekar.

A versszínházi előadások kiemelt különdíját kapta a Csiky Gergely Színház előadása, a Variációk egy rablásra, a színház meghatározása szerint összművészeti műfajmámor egy különös történettel. Benedek Dániel és Egressy G. Tamás darabja, Fándly Csaba és Benedek Dániel előadásában, fergeteges sikert aratott a nézők és a szakmai ítészek körében egyaránt. Különdíjban részesült a Kaj Ádám rendezte Psyché és Nárcisz, Szemerédi Bernadett előadásában, a Déryné Program produkciója, valamint a Szabó Attila rendezte Siess élni! című előadás Szabó Nikolett szereplésével, a Csiky Gergely Színház produkciója.

A versmondók között a junior korosztályban különdíjat kapott Berta Léna Gréta (Szekszárd) mellett Andor László Gergely (Zalaegerszeg), Endes-Ábrahám Ákos (Csíkszereda, Románia), Lovas Jázmin (Zenta, Szerbia) és Polgár Regina (Poroszló). Az ifjúsági korosztályban különdíjas lett Baranyi Liána (Marcali), Brenner Boglárka (Pápa), Bukovsky Dorottya (Deáki, Szlovákia) és Hegedűs Bori (Mosonmagyaróvár). A felnőtt versmondók között különdíjat vehetett át Balázs László Gábor (Pomáz), aki a 2021. évi Nemzeti VERSeny fődíjasa lett, Borbély Mihály (Kistarcsa) és Kása-Bókkon Tímea (Budapest). Dicséretben részesült Lovass Adél (Bükkszentkereszt) és Török Laura (Kincsesbánya).

A 20. Kaleidoszkóp VersFesztivál zsűrijét Bagossy László Csokonai-díjas rendező vezette.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a teol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában