
Hajdú János polgármester (balról) adta át az elismerést Süli Jánosnak (Fotó: Mártonfai Dénes)
Süli Jánost, aki másfél éven át volt vezérigazgatója, most műszaki vezérigazgató-helyettese az atomerőműnek, a város legrangosabb elismerésével jutalmazták. A díszpolgári címet egyebek mellett az atomerőmű és a város közötti harmonikus kapcsolat kialakításában, a közös jövőtervezésben végzett munkájáért ítélték oda Süli Jánosnak. – Nem pedig azért, mert a vezérigazgatóknak ab ovo jár, húzta alá Hajdú János polgármester, aki szerint nem is szorul különösebb magyarázatra döntésük, hiszen Süli Jánosnak mindenki ismeri tevékenységét, mind a város működtetése, mind a város és az erőmű kapcsolatának támogatása, jó mederbe terelése, mind a civil szervezetek – köztük a sportegyesületek támogatása – terén. Az emberek iránti humánus viszonya legalább ilyen fontos indok, tette hozzá Hajdú János, mint mondta nem emlékszik olyanra, hogy Süli János vezérigazgatósága idején akadt volna olyan kérés, amit ne teljesített volna anélkül, hogy rossz helyre jutott volna az erőmű forrásaiból.
Süli Jánost a díjátvételekor vastaps fogadta. – A művészeknek könnyű, gyakran kapnak visszajelzést taps formájában, nekünk műszakiaknak ritkán adatik meg az ilyen – fogalmazott a város díszpolgára. Kitüntetése kapcsán elmondta lapunknak, hogy jó együttdolgozni a várossal, közösek a célok. Hozzátette, hogy a kitüntetést ugyan ő kapta, de ő csak azért tud együttműködni és segíteni a városnak, mert mögötte áll egy atomerőmű és az ott dolgozók, a város pedig „befogadja azokat a jeleket, amelyeket hagyni szeretnének”. A kérdésre, hogy mit gondol a népszerűségről, amit a hozzá hasonló pozícióba kerülők közül kevesen mondhatnak magukénak Hajdú János által az ünnepségen idézett Bibó-gondolattal válaszolt: azt a tiszteletet kell megadni mindenkinek, amit az ember magának is elvár.
– Függetlenül attól, hogy milyen székben ülünk, ennek kell lennie az alapnak – húzta alá Süli János. Mint mondta, ezt a szellemiséget össze lehet egyeztetni bármilyen beosztással, ez számára soha nem okoz gondot. – Nem szabad elszállni, amikor az ember elvállal egy posztot, már a vállalás napján tudnia kell, hogy az valamikor véget ér, és akkor is tükörbe kell nézni – húzta alá. Hozzáfűzte, hogy elfogadottságának oka nem abban van, hogy fantasztikus dolgokat művel, hanem azért, mert ő ezt az alapszabályt igyekszik betartani minden szinten; s neki ugyanolyan értékes minden kollégájának a munkája. – Mindenki ugyanolyan fontos egy rendszerben, a tisztelet az rang nélkül kijár mindenkinek, ha becsülettel teljesíti a dolgát – hangsúlyozta.
Névjegy
Süli János a Budapesti Műszaki Egyetemen villamosmérnöki karán szerzett diplomát 1980-ban. Még abban az évben az Erőmű Beruházási Vállalatnál kezdett dolgozni Pakson üzembe helyező mérnökként. 1985-ben a Paksi Atomerőmű Vállalat munkatársa lesz, 1986-tól osztályvezető, 2001-től főosztályvezető, 2004-től műszaki, 2005-től üzemviteli igazgató, 2009 márciusától 2010 szeptemberéig vezérigazgató, jelenleg műszaki vezérigazgató-helyettes. Nős, felesége is villamosmérnök, két felnőtt gyermeke van. Számos társadalmi tisztséget tölt be, jelentős szerepet vállalt a város sportéletének fellendítésében, 2010 márciusától a Tolna Megyei Labdarúgó Szövetség elnöke.